Naukowcy apelują o możliwość odwiedzania chorych w szpitalach przez osoby w pełni zaszczepione

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Grupa kilkudziesięciu naukowców wystosowała apel do Ministra Zdrowia o wypracowanie przez Ministerstwo zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych, w sytuacji, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19. Inicjatorkami listu są prof. Natalia Letki i prof. Barbara Klajnert-Maculewicz. Wśród sygnatariuszy jest prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Poniżej przytaczamy treść pisma. Dokument wraz z pełną listą sygnatariuszy znajduje się pod tym LINKIEM.

Szanowny Pan

Adam Niedzielski

Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

Zwracamy się do Pana z apelem o wypracowanie przez Ministerstwo zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych, w sytuacji, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw COVID 19. W chwili obecnej decyzja umożliwiająca wizytę, bądź jej zabraniająca, jest podejmowana indywidualnie przez dyrektora każdego szpitala. Efektem tego jest uznaniowość realizacji jednego z podstawowych praw pacjentów, jakim jest bezpośredni kontakt z bliskimi.

Ograniczanie wizyt jest szkodliwe z punktu widzenia dobra pacjentów, którzy częstokroć są osobami starszymi, obłożnie chorymi, przebywają na oddziałach onkologicznych, paliatywnych, w szpitalach psychiatrycznych, a więc są w sytuacji, w której bezpośredni kontakt z bliskimi jest pożądany ze względu na ich dobrostan psychiczny i fizyczny. Zakaz wizyt rodzin i bliskich pacjentów, jeżeli zostali zaszczepieni przeciw COVID 19, nie jest uzasadniony z epidemiologicznego punktu widzenia, zwłaszcza że do pracy w szpitalach jest dopuszczony personel medyczny, który nie został zaszczepiony na COVID 19, a więc jest potencjalnie dużo większym zagrożeniem dla pacjentów.

O tym, jak naglący jest to problem świadczą doniesienia medialne, m.in. o sytuacji pacjentów w szpitalach pisała niedawno Gazeta Wyborcza: „Chorzy leżą we własnych odchodach. Co się dzieje w szpitalach zamkniętych przed rodzinami?” .

Przyznanie praw do odwiedzania chorego członka rodziny przez osoby zaszczepione stanowiłoby też zachętę do szczepień, wyraźnie wskazując, że ci, którzy podjęli decyzję zaszczepienia się przeciw COVID 19 cieszą się większymi przywilejami niż osoby niezaszczepione. Utrzymywanie jednakowych obostrzeń dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych może podważać wiarę w skuteczność szczepień.

Dlatego zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem o wypracowanie wytycznych, które pozwolą pacjentom na kontakt z bliskimi przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Jest to szczególnie uzasadnione w sytuacji, w której następuje radykalne łagodzenie obostrzeń w gospodarce i innych sferach życia publicznego.

 

 

Cofnij