Naukowiec z centrum doskonałości MAB pierwszym Polakiem z prestiżową nagrodą

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Prof. Wojciech Wasilewski z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych, ośrodka doskonałości MAB działającego w CeNT UW, został pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą ICO Prize. Jest ona przyznawana za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój optyki.

Nagroda została ustanowiona w 1982 r. w celu wyróżnienia wybitnych badaczy przed 40 r.ż. Na liście  dotychczasowych laureatów znajduje się 36 uczonych z całego świata. Do tego znamienitego grona dołącza teraz polski naukowiec.

Prof. Wojciech Wasilewski otrzymał nagrodę ICO Prize 2020 za ?przełomowy wkład eksperymentalny w rozwój wielomodowych pamięci kwantowych, polegający na zbudowaniu układów o wyjątkowej pojemności oraz niezwykle szerokim zakresie operacji?. ?Nasze pamięci umożliwiają przechowywanie ponad tysiąca kanałów, pomiędzy które można m.in. przestawiać i wzajemnie interferować? – wyjaśnia laureat.

?Jesteśmy bardzo dumni, że po raz pierwszy tak prestiżowa nagroda trafia w ręce polskiego naukowca. Cieszy nas to tym bardziej, że nagrodzony badacz jest związany z powstałym dzięki finansowaniu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej centrum doskonałości MAB. Oznacza to, że badania, które finansujemy, stoją na światowym poziomie i są prowadzone przez badaczy o międzynarodowej renomie? ? mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

?Otrzymana nagroda jest dla mnie materialnym świadectwem niezwykłej skuteczności prof. Konrada Banaszka, dyrektora Centrum Optycznych Technologii Kwantowych. Dzięki jego nieprzerwanemu, wieloletniemu wsparciu w zakresie organizacyjnym, finansowym, a także ideowym, byłem w stanie zgromadzić wyposażenie oraz zespół niesamowicie utalentowanych młodych ludzi, z którymi udaje nam się prowadzić badania na wysokim poziomie. Prace, które zostały wyróżnione, są owocem ponad dziesięciu lat badań prowadzonych w całości przez moją grupę. Nad projektem pracowali także młodzi badacze, którzy zostali wyróżnieni stypendium START FNP – Radosław Chrapkiewicz, Michał Dąbrowski i Michał Parniak-Niedojadło. Mam nadzieję, że uzyskana nagroda wpłynie korzystnie na nasze możliwości stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju młodych ludzi: zarówno studentów i doktorantów, a także tych, którzy, po stażach w najlepszych ośrodkach zagranicznych, decydują się powrócić do pracy w krajowej atmosferze? ? mówi prof. Wasilewski.

swft_cover
Obrazek przedstawia zespół zimnych atomów w którym przechowywana jest informacja kwantowa. W ramce sekwencja czasowa ultrawąskopasmowej transformaty Fouriera.

Prof. Wojciech Wasilewski,od wielu lat związany z Wydziałem Fizyki UW, specjalizuje się w fizyce kwantowej. Jest twórcą i kierownikiem Laboratorium Pamięci Kwantowych, które działa w ramach Centrum Optycznych Technologii Kwantowych, ośrodka doskonałości MAB. Ośrodek ten jest kierowany przez prof. Konrada Banaszka i powstał w 2018 r. dzięki finansowaniu w wysokości prawie 35 mln zł przyznanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) ze środków pochodzących z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój.

Więcej informacji:

Na zdjęciu prof. Wojciech Wasilewski, fot. Archiwum prywatne

Cofnij