Nominacja do Nagrody Długosza dla publikacji FNP z serii Monografie

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Z wielką przyjemnością informujemy, że decyzją jury Nagrody im. Jana Długosza do finału tegorocznego konkursu zakwalifikowała się książka Anny Wylegały pt. Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich „Ziem Odzyskanych” wydana w ramach serii Monografie FNP.

Książka Anny Wylegały stanowi porównawcze case study pamięci społecznej w miejscach, które na skutek wojennych i tużpowojennych czystek etnicznych, masowych przesiedleń i migracji doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności. Na podstawie analizy ponad stu pięćdziesięciu wywiadów biograficznych i biograficzno-tematycznych autorka odtwarza proces kształtowania się nowej, powojennej rzeczywistości społecznej w miastach Żółkiew i Krzyż. Więcej informacji o książce tutaj.

Laureatów nagrody poznamy podczas finałowej gali, która odbędzie się pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, tj. 22 października br. w Teatrze im. J. Słowackiego.

Nagroda im. Jana Długosza jest przyznawana od 1998 r. z myślą o promocji dzieł z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. W jury konkursu zasiadają: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka i prof. Jerzy Wyrozumski.

Cofnij