Nowa książka w serii Monografie FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

W serii Monografie FNP ukazał się kolejny tytuł: Modele, artefakty, kolektywy Łukasza Afeltowicza, toruńskiego socjologa i filozofa.

Modele, artefakty, kolektywy to publikacja lokująca się na przecięciu filozofii, nauk społecznych i kognitywistyki. Przedmiotem zainteresowania autora jest nauka i procesy poznawcze oraz ewolucja sposobów wyjaśniania nauki: od podejścia tradycyjnej filozofii nauki, wykazującej jej wyjątkowość jako najbardziej profesjonalnej i racjonalnej ze wszystkich form ludzkiego poznania, charakteryzującej się wkładem genialnych jednostek – wybitnych naukowców i wynalazców oraz traktującej ją jako zbiór teorii naukowych oraz przeprowadzanych na nich operacji, po rozwinięte w ciągu ostatnich trzydziestu lat studia nad nauką, które nie ograniczają się do analizy formalnych, oficjalnie deklarowanych procedur metodologicznych, a swoją uwagę poświęcają w równym stopniu wybitnej, jak i „ubogiej” nauce. Charakterystyczny dla wielu współczesnych ujęć jest odwrót od badania teorii naukowej i przejście do analizy praktyki eksperymentalnej oraz działań o charakterze technicznym i inżynieryjnym.
Jak podkreśla Łukasz Afeltowicz, nowoczesne społeczne, antropologiczne i kognitywistyczne podejścia do badań nauki prowadzą do jej demitologizacji i odczarowania. Jak twierdzą przedstwiciele tych nurtów badań – w pracowniach badawczych nie dzieje się nic nadzwyczajnego lub „magicznego”, a naukowcy to nie „geniusze”, których metod działania zwykły człowiek nie jest w stanie pojąć, lecz podmioty kierujące się zdroworozsądkowymi procedurami, używające drogich urządzeń i wykorzystujące metody rozwiązywania problemów analogiczne do tych, jakie znamy z wielu innych dziedzin aktywności ludzkiej, jak np. nawigacja morska, transakcje finansowe, pisanie programów komputerowych itp.
Książkę będzie można kupić już wkrótce w wybranych księgarniach naukowych na terenie całego kraju oraz wksięgarni internetowej Wydawnictwa UMK.
Cofnij