Nowa książka z serii MONOGRAFIE FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Uprzejmie informujemy, że w serii MONOGRAFIE FNP ukazała się nowa publikacja pt. ?W cieniu posthistorii. Wprowadzenie do filozofii Viléma Flussera? autorstwa dra Przemysława Wiatra.

Jest to pierwsza polska monografia poświęcona twórczości Viléma Flussera, która podejmuje próbę przedstawienia tej twórczości jako pewnej spójnej całości. Vilém Flusser (1920-1991) to czeski filozof języka i komunikacji, myśliciel żydowski, niemiecki teoretyk mediów, brazylijski eseista, krytyk i kurator sztuki. Wszystkie te etykiety mogą opisywać lub jedynie sygnalizować tożsamość, jednak nawet zebrane wszystkie razem, nie wyczerpują wymaganych w jego przypadku znaczeń. Flusser uważał się bowiem za nomadę i swoją filozofię uprawiał w podobnym nomadycznym stylu, znoszącym zasadność wszelkich granic narodowych, instytucjonalnych, metodologicznych czy dyscyplinarnych. Pozwoliło mu to na stworzenie niezwykłej, wielowątkowej opowieści o współczesności i jej mieszkańcach ? dziwnych funkcjonariuszach aparatów i techno-imaginatorach. Choć opowieść ta snuta była w drugiej połowie minionego wieku, to jej interpretacyjna pojemność i miejscami futurologiczny i utopijny charakter razem sprawiają, że do dziś nie traci na aktualności ? nadal może służyć jako narzędzie do tłumaczenia i krytycznego modelowania naszych praktyk kulturowych związanych z nauką, sztuką, moralnością i polityką. Przemyślenia Flussera zdają się tym bardziej aktualne, że koncentrują się na fenomenie technologii komunikacyjnych i medialnych, które obecnie w sposób jeszcze bardziej zdecydowany niż kiedykolwiek wcześniej decydują o kształcie naszego życia i jego kulturowym milieu.

Więcej informacji o książce i autorze można znaleźć na stronie serii MONOGRAFIE FNP tutaj

Książka jest już dostępna w księgarniach akademickich na terenie całego kraju oraz w sprzedaży internetowej Wydawnictwa UMK: link

Informacji o programie MONOGRAFIE, w ramach którego FNP finansuje publikację wyłonionych w konkursie oryginalnych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz ich tłumaczeń, udziela koordynatorka programu dr Karolina Marcinkowska, karolina.marcinkowska@fnp.org.pl, tel. (22) 311 84 31.

Cofnij