Nowe książki w serii Monografie FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

W ramach serii Monografie FNP ukazały się dwie nowe publikacje: Henry James i sztuka auto/biografii, której autorką jest Mirosława Buchholtz, oraz Urodzeni uchodźcy.Tożsamość pokolenia młodych Tybetańczyków w Indiach autorstwa Natalii Bloch.

Prof. Mirosława Buchholtz w swojej książce przedstawia Henry Jamesa jako człowieka i pisarza, tak aby nie upraszczać i nie zamykać debaty na temat sposobów postrzegania jego życia i dzieła. Jest to próba spojrzenia na pisarstwo biograficzne i autobiograficzne Jamesa oraz o Jamesie przez pryzmat toczących się dyskusji o sposobach reprezentacji. Szczegółowy opis.
Książkę można kupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Bohaterami opowieści Natalii Bloch są ?urodzeni uchodźcy” ? młodzi Tybetańczycy, którzy przyszli na świat już w Indiach, niejako dziedzicząc swój status po rodzicach. Autorka analizuje proces powstawania reżimu, który uczynił z ?urodzonych uchodźców” więźniów ich wyidealizowanego i uromantycznionego wizerunku, oraz pokazuje strategie oporu, jakie stosują wobec niego młodzi Tybetańczycy, walcząc o prawo do tworzenia własnych, alternatywnych autoreprezentacji. Szczegółowy opis.
Książkę można kupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obie publikacje zostały wyłonione w drodze konkursu prowadzonego w ramach programu MONOGRAFIE i wydane w finansowanej przez FNP serii MONOGRAFIE, która liczy łącznie 145 pozycji.

Cofnij