Nowość w serii MONOGRAFIE

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Uprzejmie informujemy, że seria MONOGRAFIE FNP wzbogaciła się o kolejną pozycję. Jest nią książka autorstwa dra Pawła Gładziejewskiego pt. ?Wyjaśnianie za pomocą reprezentacji mentalnych?.

Dr Paweł Gładziejewski (ur. 1985) jest filozofem, adiunktem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Interesuje się pograniczami filozofii umysłu, filozofii nauki oraz kognitywistyki, w szczególności problemem reprezentacji mentalnych, naturą wyjaśniania w kognitywistyce, poznaniem społecznym, pamięcią autobiograficzną oraz relacją między ewolucyjnymi a kulturowymi wyjaśnieniami zjawisk poznawczych.

Celem książki jest wypracowanie określonych rozstrzygnięć dotyczących natury oraz roli eksplanacyjnej reprezentacji mentalnych w kognitywistyce. Autor rozwija koncepcję wyjaśniania reprezentacyjnego jako wyjaśniania za pomocą mechanizmów poznawczych wykorzystujących wewnętrzne modele-surogaty świata. Broni on tezy, że mechanizmy tego rodzaju spełniają istotną rolę w różnych rejonach współczesnej kognitywistyki, w związku z czym próby pogrzebania reprezentacjonizmu są zdecydowanie pochopne. Autor zmierza także do pokazania, że kognitywistyczne wyjaśnienia za pomocą reprezentacji zasadniczo różnią się od wyjaśnień ludzkich działań za pomocą takich ?zdroworozsądkowych? stanów intencjonalnych, jak przekonania, pragnienia, oczekiwania czy intencje. Nasza tak zwana psychologia potoczna okazuje się zatem w znacznym stopniu autonomiczna względem kognitywistycznych ustaleń dotyczących wewnętrznej, mechanistycznej organizacji systemów poznawczych.

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie internetowej poświęconej serii MONOGRAFIE FNP.

Wydawcą książki jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Książkę można kupić w cenie ok. 42 zł w księgarniach naukowych w całym kraju oraz w księgarni internetowej Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: www.kopernikanska.pl.

 

Cofnij