Nowości w serii Monografie FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Miło nam poinformować, że w serii wydawniczej Monografie FNP ukazały się dwa nowe tytuły: ?Pamięć afektywna. Dynamika polskiej pamięci po 1989 roku? autorstwa Justyny Tabaszewskiej oraz ?Dziedziczenie. Perspektywa aksjologiczna? Pawła Rafałowicza.

Dr Justyna Tabaszewska jest literaturoznawczynią i kulturoznawczynią, obecnie pracuje jako adiunktka w Instytucie Badań Literackich PAN. Interesuje się literaturą współczesną oraz jej związkami ze studiami nad pamięcią. Głównym obszarem swoich badań autorka uczyniła zagadnienie afektywności polskiej literatury. Dotychczas opublikowała trzy książki. Ostatnia z nich to ?Humanistyka służebna. Negocjowanie pola i budowanie autonomii w dobie kryzysu? (2022).

W publikacji ?Pamięć afektywna. Dynamika polskiej pamięci po 1989 roku? autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, jak funkcjonuje polska pamięć po roku 1989 i w jakim stopniu literatura oraz inne media pamięci mogą służyć jako przestrzeń wyrażania, negocjowania i wreszcie zmiany poszczególnych trybów pamiętania. Analiza zróżnicowanych tekstów kultury (takich jak powieści M. Tulli, Sz. Twardocha, A. Stasiuka, D. Masłowskiej, I. Karpowicza, M. Łozińskiego, M. Rejmer, Z. Szczerka, J. Dukaja, Ł. Orbitowskiego, filmy: ?Miasto 44?, ?Róża?, ?Wołyń?, ?Ida? czy serial ?1983?) służy zmapowaniu nierzadko splątanych relacji czasowych, które są przez polską literaturę odtwarzane i tworzone. W ten sposób książka wypełnia pewną badawczą lukę: o ile wymiar przestrzenny polskiej literatury i kultury jest zbadany bardzo dobrze, o tyle wymiar czasowy stał się przedmiotem namysłu stosunkowo niedawno.

Dr Paweł Rafałowicz pracuje jako radca prawny i mediator. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego oraz nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Problem postawiony w książce ?Dziedziczenie. Perspektywa aksjologiczna? sprowadza się do odtworzenia wartości chronionych i urzeczywistnianych w konstrukcji dziedziczenia przez polskiego ustawodawcę. Punktem wyjścia do podjętych rozważań jest teza, zgodnie z którą konstrukcja dziedziczenia jest osadzona w wartościach o charakterze gospodarczym i społecznym. Poszczególne rozdziały książki ukazują aksjologiczny wymiar instytucji prawa spadkowego: dziedziczenia ustawowego, dziedziczenia testamentowego, zachowku i wydziedziczenia, niegodności dziedziczenia oraz wyłączenia małżonka od dziedziczenia.

Monografie FNP to prestiżowa seria oryginalnych i odkrywczych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wyłanianych w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku.

Informacji o programie Monografie i nowych konkursach udziela koordynatorka programu dr Karolina Marcinkowska, karolina.marcinkowska@fnp.org.pl, tel. (22) 311 84 31.

Dowiedz się więcej o:

Cofnij