Czym jest promieniowanie terahercowe i jak możemy je wykorzystać m.in. do opracowania nowych technologii do szybkiego przesyłu danych 6G? ? o istotnym odkryciu badaczy z warszawskiego ośrodka CENTERA w audycji ?Ludzie Nauki? opowiada współtwórca ośrodka prof. Wojciech Knap.
CENTERA, czyli Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych, powstało dzięki środkom w wysokości ponad 34 mln zł z Programu Inteligentny Rozwój przyznanym przez FNP w wyniku konkursu w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze. Na jego czele stanęli wybitni naukowcy ? prof. Wojciech Knap i prof. Thomas Skotnicki. Nadrzędnym celem CENTERY jest opracowanie przełomowych technologii, wykorzystujących promieniowanie terahercowe, jak np. szybkie skanery czy analizatory składu chemicznego, nadające się do zastosowania w różnych obszarach gospodarki i nadzoru bezpieczeństwa.
W lipcu br. badacze z ośrodka CENTERA wspólnie z naukowcami z Japonii ogłosili w prestiżowym czasopiśmie Physical Review X Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego (APS) najnowsze wyniki swoich badań, które otwierają drogę do stworzenia nowej generacji w pełni elektronicznych wzmacniaczy THz, pracujących w temperaturze pokojowej.
O szczegółach i znaczeniu tego odkrycia można dowiedzieć się więcej z audycji, która została wyemitowana na antenie radiowej Jedynki w dn. 3 sierpnia br.
Więcej informacji:
- audycja ?Ludzie Nauki?
- informacje o odkryciu opisanym na Łamach Physical Review X
- program Międzynarodowe Agendy Badawcze
- opis badań realizowanych w ośrodku CENTERA
Realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej program Międzynarodowe Agendy Badawcze jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.