O pisarstwie i osobowości Henry’ego Jamesa

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

25 stycznia o godz. 18.00, w Kafeterii Dworu Artusa w Toruniu odbyło się spotkanie autorskie z prof. Mirosławą Buchholtz, autorką wydanej w serii Monografie FNP książki Henry James i sztuka auto/biografii.

Autorka, wspólnie z prowadzącym spotkanie prof. Cezarym Bronowskim, zaprezentowała sylwetkę jednego z najwybitniejszych twórców literatury anglojęzycznej, Henry?ego Jamesa ? zarówno w kontekście jego obfitej twórczości, jak też pod względem osobowości pisarza oraz źródeł jego inspiracji twórczych. 

Rozważania na temat recepcji dzieł Jamesa w ówczesnych elitach kulturalnych Europy i Ameryki, a także w oczach późniejszych czytelników i interpretatorów, doprowadziły do dyskusji o nowych przekładach jego powieści, wydawanych w związku ze zbliżającą się rocznicą 100-lecia śmierci pisarza. Trudności w przekładzie prozy tego autora, mieniącej się bogactwem sensów i nacechowanej pewną dozą poetyckości, porównano do wieloznacznych i pełnych subtelnych niuansów dzieł Szekspira i Prousta. Z tymi autorami niewątpliwie łączy Jamesa także aktualność i ponadczasowość podejmowanych tematów, wnikliwa analiza ludzkich charakterów i głęboka, niekiedy krytyczna, ocena dokonujących się między nimi interakcji.

Sposoby poznawania autora poprzez jego twórczość zostały uzupełnione przez próbę zdefiniowania płynnej granicy pomiędzy biografią a autobiografią. Takie hermeneutyczne podejście otwiera na możliwość nowych interpretacji należących już do klasyki utworów, nawet w przypadku twórców, którzy doczekali się bogatej literatury.

Dyskusję o książce, której przysłuchiwało się ok. 50 gości spotkania, zakończył krótki koncert muzyki klasycznej.

Cofnij