O teraźniejszości i przyszłości stosowania metody in vitro – wywiad z dr hab. Anną Ajduk, laureatką programów FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Zapraszamy do lektury wywiadu z dr hab. Anną Ajduk z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, laureatką programów START oraz HOMING PLUS.

Dr hab. Anna Ajduk pracuje w Zakładzie Embriologii Wydziału Biologii UW. Od ponad 10 lat, pracując na modelu myszy, zajmuje się tematyką zapłodnienia i wczesnego rozwoju zarodkowego ssaków, także w kontekście optymalizacji procedur zapłodnienia in vitro. Obecnie prowadzi m.in. badania nad wpływem procesu starzenia na jakość komórek jajowych i zarodków oraz nad wykorzystaniem optycznej mikroskopii koherencyjnej (OCM) w biologii i medycynie reprodukcyjnej. Oprócz pracy naukowej zajmuje się także popularyzacją nauki oraz działa w organizacjach zrzeszających naukowców – od 2012 r. w Klubie Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w latach 2013-2017 pełniła funkcję prezesa Klubu), a od 2016 r. w Akademii Młodych Uczonych PAN.

„Technika zapłodnienia in vitro pomaga w samym połączeniu się gamet, a potem dzieje się już to, co by się działo po zapłodnieniu naturalnym. Można by się nawet zastanawiać, czy te pierwsze parę dni po zapłodnieniu in vitro, kiedy to zarodek rozwija się w szalce, nie jest dla niego większym wyzwaniem, niż gdyby rozwijał się w organizmie kobiety.

Tak naprawdę, to, nad czym intensywnie pracują obecnie naukowcy, w tym i ja, i moi studenci, to znalezienie najbardziej efektywnego sposobu odczytywania znaków dotyczących jakości zarodka danych nam przez naturę. Chodzi o to, by maksymalnie zwiększyć szanse powodzenia całej procedury i wybrać do transferu do macicy te zarodki, które mają największą zdolność do dalszego rozwoju(…)”

Fot. Katarzyna Filimonow.

Cofnij