Odkrycie laureata programu START

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Jest nam bardzo miło poinformować o sukcesie laureata programu START dra hab. Tomasza Suleja z Instytutu Paleobiologii PAN oraz dra Grzegorza Niedźwiedzkiego z Uniwersytetu w Uppsali. Badaczom udało się nazwać oraz opisać największego dicynodonta – gada ssakokształtnego, który żył na terenie Śląska.

Najmłodszego gada ssakokształtnego, jaki żył na Ziemi naukowcy nazwali Lisowicia bojani. Nazwa ?lisowicia? pochodzi od nazwy wsi Lisowice (koło Lublińca), na terenie której zostały znalezione skamieniałości. Człon gatunkowy ?bojani? został nadany na cześć Ludwika Bojanusa (1776-1827), słynnego anatoma z Wilna.

Dicynodonty są to wymarłe terapsydy, czyli grupa synapsydów, do której należą ssaki i ich przodkowie. Dicynodonty są znane z permu i triasu, miały rozmiary od wielkości jamnika do słonia. Według naukowców Lisowicia bojani mogła osiągać rozmiary dzisiejszych słoni. Badacze szacują, że zwierzę to miało około 4,5 metra długości i 2,6 metra wysokości oraz ważyło ok. 9 ton.

Odkryte przez polskich naukowców skamieniałości pochodzą z późnego triasu Śląska (210-205 milionów lat temu). Nowe materiały pokazują wiele zaskakujących cech szkieletu ogromnych dicynodontów. Odkrycie lisowicii obala przyjęte już poglądy na temat pojawienia się wielkich roślinożerców w późnym triasie. Do tej pory uważano, że ten fenomen dotyczył tylko dinozaurów.

„Przede wszystkim to nasze odkrycie pokazuje, że początek ery dinozaurów wyglądał zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażaliśmy. Bo do tej pory sądziliśmy, że dinozaury to była jedyna grupa, która w tym czasie tak gwałtownie powiększała swoje rozmiary” – mówi prof. Sulej.

Wyniki badań zostały opublikowane w Science.

Więcej informacji 

Ilustracja: dr hab. Tomasz Sulej

Cofnij