Badanie białek komórkowych jest kluczowe dla opracowywania nowych terapii, lepszych narzędzi diagnostycznych i rozwoju biotechnologii. Środowiskowa Pracownia Spektrometrii Mas Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oferuje partnerom naukowym i biznesowym nowoczesne techniki i procedury, pomagające tworzyć nowe leki białkowe czy odkrywać markery groźnych chorób.

Prof. dr hab. Michał Dadlez z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN jest ekspertem w dziedzinie proteomiki, czyli badania białek komórkowych z wykorzystaniem spektrometrii mas do poznawania tożsamości, ilości i struktur białek. Zespół prof. Dadleza wdrożył szereg nowych metod analitycznych w ramach projektu TEAM-TECH Core Facility 2/2016 współfinansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.


FNP_opis 3


Kierowana przez prof. Dadleza pracownia wykorzystuje opracowane w ramach programu procedury do prowadzenia badań proteomicznych, metabolomicznych i strukturalnych wykorzystywanych przez biologów czy farmakologów. Oprócz prowadzenia własnych badań misją placówki jest udostępnianie zaawansowanych platform spektrometrii mas dla laboratoriów biomedycznych z Polski i całego świata.

Udoskonalone przez zespół prof. Dadleza metody wspomagają farmaceutyczne ośrodki badawcze w tworzeniu nowych leków białkowych, w tym przeciwnowotworowych, oraz w kontroli jakości tych leków. Dzięki temu na rynek mogą trafiać nowe produkty terapeutyczne będące dziełem także polskich uczonych. Na długiej liście klientów znajdują się już m.in. Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego, Politechnika Warszawska, Imperial College London, Uniwersytety z Cambridge i Oxfordu, a także firmy takie jak Novartis Poland czy Sandoz.

Ulepszona procedura spektrometrii jest wykorzystywana także np. w zaawansowanej diagnostyce medycznej, czyli monitorowaniu poziomu leków i ich metabolitów w płynach ustrojowych pacjenta. Pozwala to na zindywidualizowanie terapii, na przykład u osób po przeszczepach. Wykorzystując zmodyfikowaną procedurę, naukowcy pod kierunkiem
prof. Dadleza poszukują nowych białkowych markerów chorób, w tym markerów raka płuc.


Pełna informacja na temat usług świadczonych przez pracownię na rzecz partnerów naukowych czy przemysłowych znajduje się na stronie http://mslab-ibb.pl/


Prof. Michał Dadlez jest kierownikiem Środowiskowego Laboratorium Spektrometrii Mas Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Z IBB PAN związany jest od ponad 40 lat. Staż podoktorski odbył w Whitehead Institute for Biomedical Research MIT w Cambridge w USA. Studia magisterskie ukończył na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej.

 

POBIERZ ARTYKUŁ W PDF


Program TEAM-TECH Core Facility jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków UE pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, oś IV: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego, Działanie 4.4 Zwiększanie potencjału kadrowego sektora B+R.


belka POIR_pl

Cofnij