Odznaczenia państwowe dla naukowców

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Z przyjemnością informujemy, że wśród ludzi kultury, nauki, sportu, a także osób prowadzących inne ważne dla społeczeństwa aktywności, odznaczonych na uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 maja przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, znaleźli się uczeni związani z Fundacją.

Orderem Orła Białego został odznaczony prof. Władysław Findeisen – wieloletni prezes reaktywowanej w 1991 r. Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki.  FNP współpracowała z Kasą Mianowskiego w latach 1994-2011, finansując zainicjowany i realizowany przez tę instytucję program stypendialny dla młodych naukowców ze Wschodu.
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony prof. Andrzej Tarkowski – wybitny embriolog, laureat m.in. prestiżowej, porównywanej z Nagrodą Nobla nagrody Japan Prize; członek Rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w latach 1997-2004, a w latach 2000-2004 – jej wiceprzewodniczący.
Krzyżem  Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni:
prof. Karol Myśliwiec, jeden z najbardziej cenionych współczesnych archeologów, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej z 2005 roku,

prof. Andrzej Udalski
, astrofizyk, autor wielu odkryć, które zrewolucjonizowały światową naukę, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej z 2002 roku.
Serdecznie gratulujemy odznaczonym.
Informacja Kancelarii Prezydenta
Cofnij