Ósme spotkanie z cyklu Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pod koniec września odbyło się ósme spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP, tym razem pod hasłem ?Nowe technologie: fakty, mity, praktyka?.

Pretekstem do spotkania była książka autorstwa dr Agaty Stasik pt. Współwytwarzanie wiedzy o technologii. Gaz łupkowy jako wyzwanie dla zbiorowości.

Spotkanie prowadził prof. Szymon Wróbel, profesor filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz na Wydziale Artes Liberales UW, członek Rady Wydawniczej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zaproszenie do dyskusji ? oprócz autorki ? przyjęła też Aleksandra Jach, historyczka sztuki zaangażowana w działania ze społecznościami lokalnymi i w projekty proekologiczne oraz dr hab. Łukasz Afeltowicz, socjolog specjalizujący się w studiach nad nauką i technologią (STS) oraz partycypacyjnych badaniach w działaniu.

Dyskusja toczyła się wokół zagadnień związanych z odbiorem często abstrakcyjnie przedstawionej ?technologii? i tego, jak może ona wpływać na życie mieszkańców po rozpoczęciu prac inwestycyjnych. Biorąc za przykład tzw. gorączkę łupkową lat 2011-14, dyskutanci zastanawiali się nad tym, dlaczego za główne źródło niepewności związanej z gazem łupkowym w Polsce uznano brak wiedzy na temat zasobów tego gazu, umniejszając tym samym wagę oddziaływania środowiskowego i społecznego. Wychodząc z głównego założenia książki Agaty Stasik, gaz łupkowy jest społeczny i nie można o nim mówić w oderwaniu od funkcjonowania państwa i instytucji. Każde inwestowanie w infrastrukturę ma wydźwięk społeczny ? stąd pytanie zasadnicze zadawane podczas spotkania w Fundacji dotyczyło tego, co zrobić, by przed rozpoczęciem kosztownych, trudnych do odwrócenia działań inwestycyjnych uwzględnić różne głosy i potrzeby. Nasi goście zastanawiali się nad tym, czym różnią się zgromadzenia hybrydowe od zwykłych konsultacji społecznych czy spontanicznych partycypacji i jakie konstruktywne wnioski można wysnuć z różnego rodzaju doświadczeń (nie tylko polskich) inwestycji technologicznych, wkraczających niejednokrotnie w życie codzienne społeczności lokalnych, politykę i wreszcie ? stan naszej planety.

 

Ósme spotkanie z cyklu ?Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP? miało miejsce 25 września br. Zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnym spotkaniu z tego cyklu, które odbędzie się 27 listopada 2019 r.

  • Więcej informacji o książce na stronie serii MONOGRAFIE FNP: tutaj
  • Relacja ze spotkania: tutaj

Autorką zdjęć jest Karolina Siemion-Bielska

Cofnij