Fundacja na rzecz Nauki Polskiej otworzyła nabór wniosków do konkursu w programie START (edycja 2025), w którym młode uczone i młodzi uczeni mogą zdobyć stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe. Wnioski do konkursu można składać do 31 października 2024 r.
Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest prestiżowym wyróżnieniem dla najzdolniejszych młodych badaczek i badaczy, przyznawanym w dowód uznania dla ich dokonań naukowych. Mogą się o nie ubiegać naukowczynie i naukowcy reprezentujący wszystkie dziedziny nauki, którzy w roku składania wniosku nie przekroczyli 30 r.ż.
W konkursie o stypendium oceniane są przede wszystkim jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego kandydatki i kandydata oraz najważniejsze osiągnięcie badawcze.
W poprzedniej edycji wysokość stypendium wynosiła 30 tys. zł. Stypendium można przeznaczyć na dowolny cel. W tegorocznym konkursie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyzna w sumie ok. 100 rocznych stypendiów.
Program START oferuje również stypendia wyjazdowe, czyli środki na wyjazd do wybranego przez kandydatkę/kandydata ośrodka badawczego za granicą.
W ramach programu START przyznawane są następujące indywidualne stypendia z wyróżnieniem:
- Stypendium z wyróżnieniem dla laureatów i laureatek, których dorobek został najwyżej oceniony przez recenzentów (od 2009 r.)
- Stypendium im. prof. Barbary Skargi (od 2006 r). przyznawane osobom, których badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic między różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce
- Stypendium z wyróżnieniem im. prof. Adama Sobiczewskiego (od 2015 r) – może je otrzymać laureatka lub laureat prowadzący wysokiej jakości badania naukowe w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bądź astronomii
- Stypendium z wyróżnieniem im. prof. Wacława Szybalskiego* (od 2022 r) – jest przyznawane za nowatorskie osiągnięcia w zakresie biotechnologii, genetyki lub biologii molekularnej, czyli w dziedzinach nauki uprawianych przez Fundatora.
Stypendia laureatek i laureatów, którzy zdobędą wyróżnienie, zostaną podwyższone.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie zachęcamy do zapoznania się z:
oraz innymi dokumentami znajdującymi się na stronie programu. W dokumentach tych można znaleźć m.in. szczegółowe informacje o etapach procedury konkursowej, kryteriach oceny oraz sposobie składania wniosków, a także o zasadach przyznawania stypendiów wyjazdowych.
Wnioski w konkursie START 2025 można składać od 16 września do 31 października br. Wyniki zostaną ogłoszone w drugim kwartale 2025 r.
Stypendia w konkursie 2025 zostaną sfinansowane z budżetu FNP oraz ze środków przekazanych przez instytucjonalnych i prywatnych darczyńców, w tym z wpłat 1,5% podatku dochodowego.
Uwaga! Zgodnie z regulaminem stypendium START można otrzymać tylko raz.
Wszystkim kandydatom i kandydatkom życzymy powodzenia!
*Profesor Wacław Szybalski (1921-2020), ur. we Lwowie, wybitny polski uczony, genetyk, prekursor współczesnej biotechnologii i biologii molekularnej. Dzięki jego pionierskim badaniom powstały nowe dziedziny nauki, takie jak biologia syntetyczna i terapia genowa. Pracował m. in. na University of Wisconsin-Madison. Za swoje wybitne osiągnięcia otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Medycznej w Gdańsku, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został także uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.
Więcej informacji o sylwetce i dokonaniach prof. Wacława Szybalskiego: