Piąte spotkanie z cyklu Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Pod hasłem ?Obywatele i elity w demokracji? w dn. 20 czerwca w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się piąte spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP.

Pretekstem do spotkania była wydana w serii MONOGRAFIE FNP książka autorstwa dr. hab. Marka Węcowskiego pt. Dylemat więźnia. Ostracyzm ateński i jego pierwotne cele.

Spotkanie prowadził dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano’ (historyk starożytności, specjalizujący się w tematyce historii starożytnej Palestyny, dziejów biblijnego Izraela oraz Filistynów), a w dyskusji ? poza autorem monografii – udział wzięli także prof. Ewa Maria Wipszycka-Bravo (historyk starożytności, papirolog, profesor nauk humanistycznych) oraz dr Artur Rodziewicz (filozof, antropolog, zajmuje się związkami między grecką metafizyką a filozofią polityki).

_MG_2490
Dr hab. Marek Węcowski

Dyskutanci zastanawiali się, na ile od starożytnych Greków przejęliśmy ideały rywalizacji i równości i czy interpretacja ateńskiego ostracyzmu jako mechanizmu wymuszającego kompromis w środowisku elit politycznych jest uzasadniona. Autor najnowszej książki w serii MONOGRAFIE FNP, skorzystał bowiem z narzędzi teorii ?ewolucji kooperacji? i tzw. iterowanego dylematu więźnia sformułowanych przez politologa i matematyka Roberta Axelroda po to, by na nowo odczytać ostracyzm ateński i wynikające z niego zasady.

Zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnym spotkaniu z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP, które odbędzie się jesienią.

Więcej o książce tutaj

Autorką zdjęć ze spotkania jest Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Cofnij