Pierwsze spotkanie z cyklu: WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

11 października, o godz. 18.00, w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH. Do dyskusji wokół książki dr Nicole Dołowy-Rybińskiej ?Nikt za nas tego nie zrobi?. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy, zaproszeni zostali – oprócz samej autorki – prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Tomasz Wicherkiewicz ? językoznawca i badacz języków mniejszych oraz Tymoteusz Król ? aktywista, rewitalizator języka wilamowskiego.

Autorka, wspólnie z prowadzącym spotkanie prof. Tomaszem Wicherkiewiczem, przybliżyła publiczności problemy związane z badaniem i klasyfikacją języków mniejszościowych, w szczególny sposób akcentując rolę młodych aktywistów zaangażowanych w rewitalizację tych języków. Przykładem tego, jak aktywne postawy wokół kultury i języka kształtują tożsamość młodych ludzi, była wypowiedź Tymoteusza Króla, jednego z ?bohaterów? książki Dołowy-Rybińskiej, który rozpoczął swoją niezwykle ciekawą historię o swojej przygodzie z językiem wilamowskim ? nota bene uznanym do niedawna za wymarły ? monologiem w tymże języku. To dzięki Tiöma Fum Dökter (tak brzmi imię i nazwisko naszego gościa po wilamowsku), który już w dzieciństwie nagrywał wypowiedzi rodzimych użytkowników języka z Wilamowic, w 2007 roku wilamowski został wpisany w rejestr języków świata, a dziś prowadzone są intensywne akcje rewitalizacyjne z nim związane.

11.10.2017 WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH Fot. Magdalena Wiśniewska Krasińska (1)

Niezwykle cennym głosem w dyskusji były wypowiedzi dwóch autorytetów w dziedzinie badań nad kaszubszczyzną, które zaszczyciły nas swoją obecnością na spotkaniu: pani prof.Hanny Popowskiej-Taborskiej oraz pani prof. Jadwigi Zieniukowej. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób, dyskusję o książce zwieńczyła część nieformalna wydarzenia.

Dyskusja wokół książki dr Nicole Dołowy-Rybińskiej była inauguracją cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH, który powstał z przekonania, iż naukowe książki ? szczególnie te wyłonione w ramach konkursu Monografie FNP ? zostały napisane właśnie po to, by o nich dyskutować, wymieniać opinie, inspirować do dalszych badań i nowych konkluzji.

Już 16 listopada o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu.

Cielesność historii i problematyka płci będą punktem wyjścia do dyskusji prowadzonej przez Annę Dziewit-Meller wokół książki dr Joanny Szewczyk Historiografia i mitologia kobiecości. Powieściopisarstwo Teodora Parnickiego. Nasi goście: profesor IBL PAN dr hab. Magdalena Rembowska-Płuciennik, literaturoznawczyni zajmująca się antropologią zmysłów oraz filolog klasyczny i wyznawca mądrości starogreckich dr Daniel Zarewicz, podzielą się spostrzeżeniami na temat osobliwego fenomenu, jakim jest jedyne w swoim rodzaju powieściopisarstwo historyczne Teodora Parnickiego, postaci kobiet w jego powieściach, wreszcie ? sama biografia tego zagadkowego autora, obfitującego w niezwykłe wydarzenia i cały czas mało rozpoznana.

Galeria zdjęć ze spotkania tutaj 

Na zdjęciu od lewej: Tymoteusz Król, dr Nicole Dołowy-Rybińska, dr hab. Tomasz Wicherkiewicz. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cofnij