
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wraz z platformą PULSAR przygotowała serię podcastów z badaczkami i badaczami ? laureatami programów FNP.
Zapraszamy do słuchania!
Marek Żukowski: Bez entuzjazmu w nauce nie da rady
Jak udowodnić, że nie jest się idiotą? Czy w fizyce kwantowej lepiej zamknąć się i rachować? Jak mylić się mądrze? Dlaczego nie ufać sobie w chwilach euforii? I dlaczego lepiej nie myśleć w biegu? O największych debatach mechaniki kwantowej oraz dylematach ludzi samodzielnie myślących ? rozmowa z prof. Markiem Żukowskim, badaczem fundamentów fizyki, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych na Uniwersytecie Gdańskim ? ośrodka, który jest współfinansowany z Funduszy Europejskich przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Marcin Pawłowski: Szyfr doskonały istnieje, ale kryptografia doskonała to fikcja
Funkcjonowanie współczesnego świata opiera się na bezpieczeństwie przesyłania informacji, czyli na skutecznym szyfrowaniu. Ale nie ma jasności, jak długo jeszcze będziemy mogli opierać się na dotychczasowych metodach kryptograficznych. Może tylko do jutra. Czy wtedy uratuje nas kryptografia kwantowa? A może raczej postkwantowa? Rozmowa z dr. hab. Marcinem Pawłowskim z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych na Uniwersytecie Gdańskim, laureatem programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Justyna Olko: Byliśmy bardzo kolonialni
Jak ratuje się zagrożone języki? Jak diagnozuje ich kondycję? Na czym polegają represje, którym poddawane są mniejszości etniczne? I wreszcie ? dlaczego i w jakim tempie języki umierają? Rozmowa z prof. Justyną Olko, historyczką, socjolingwistką i etnolożką, dyrektorką Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową działającym na wydziale ?Artes Liberales? UW, która bada zjawiska związane z kulturami rdzennymi i językami mniejszościowymi, aktywnie działając na rzecz ratowania i rewitalizowania tych, które są zagrożone. Prof. Olko jest laureatką programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Na platformie ukazała się też podcastowa rozmowa z udziałem prof. Marcina Nowotnego, laureata programów FNP oraz zdobywcy tegorocznej Nagrody FNP ? najważniejszego krajowego wyróżnienia naukowego.
Marcin Nowotny: Życie to maszyna ze szrotu
W jaki sposób DNA koryguje nieustannie pojawiające się w nim usterki? Jak uczeni badają mikroskopijne naprawcze mechanizmy białkowe? Jak się im przyglądają przy pracy? Czy można je podkręcić tak, by dać ludziom zdrowie, długowieczność, a może nawet nieśmiertelność? Rozmowa z prof. Marcinem Nowotnym, biologiem molekularnym, kierownikiem Laboratorium Struktury Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej.
Programy TEAM i FIRST TEAM są realizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków UE pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, oś IV: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego, Działanie 4.4 Zwiększanie potencjału kadrowego sektora B+R.
Program Międzynarodowe Agendy Badawcze jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014?2020, Działanie 4.3. Międzynarodowe Agendy Badawcze.