Ośrodek Studiów Polskich na Uniwersytecie w Cambridge, uruchomiony w 2014 roku dzięki inicjatywie i wsparciu finansowemu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, otrzymał dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i ma zapewnione dalsze funkcjonowanie. Dzisiaj, 14 lipca, zostało podpisane porozumienie w tej sprawie między Uniwersytetem Warszawskim ? koordynatorem przedsięwzięcia ? a Uniwersytetem w Cambridge.
Porozumienie pozwoli na dalszy rozwój programu studiów polonoznawczych na Uniwersytecie w Cambridge. Nowy program będzie opierał się na sukcesie czteroletniego programu studiów polskich w Cambridge kierowanego przez dr. Stanleya Billa, specjalistę w dziedzinie literatury i kultury polskiej. Studia polskie, uruchomione w 2014 roku dzięki wsparciu finansowemu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, oferują możliwość studiowania języka, literatury, sztuki i kultury Polski z uwzględnieniem zagadnień społecznych i politycznych. ? Absolwenci Studiów Polskich będą znali język polski, będą mieli szeroką wiedzę o polskiej kulturze i historii ? także epok dawnych. Takich osób bardzo nam teraz brakuje ? mówi prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes FNP.
Studia polskie w Cambridge są drugą po ośrodku na Uniwersytecie Columbia inicjatywą Fundacji związaną z tworzeniem katedr polonoznawczych na prestiżowych uczelniach zagranicznych. Dzięki staraniom Fundacji ośrodek ma zapewnione dalsze funkcjonowanie ? MNiSW przekazało Uniwersytetowi w Cambridge środki na kapitał żelazny w wysokości 15 mln złotych i uczyniło Uniwersytet Warszawski partnerem ośrodka.
14 lipca 2017 r. porozumienie w tej sprawie podpisali prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes FNP, prof. Leszek Borysiewicz, rektor Uniwersytetu w Cambridge, i prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
? Kontynuacja funkcjonowania Polish Studies na Uniwersytecie w Cambridge jest szansą dla obu stron na rozwój współpracy w zakresie nauczania i badań. Określenie form tej współpracy będzie jednym z zadań Advisory Board, w skład której wejdą przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ? powiedział dr hab. Maciej Duszczyk, prorektor UW ds. naukowych.
? Cieszymy się, że wzmocnimy relacje z naszymi kolegami z Polski, co nie tylko ma strategiczne znaczenie dla Uniwersytetu w Cambridge, lecz także dla tego momentu w dziejach Europy ? podkreślił prof. Martin Millett, dyrektor School of Arts and Humanities Uniwersytetu w Cambridge.
- Posłuchaj wywiadu z prof. Włodzimierzem Boleckim, wiceprezesem FNP, w programie 2 Polskiego Radia, o rozwoju programu studiów polskich
- Obejrzyj wywiad PAP z drem Stanleyem Billem o planach rozwoju ośrodka
- Więcej o ośrodku w Cambridge
- Pobierz bezpłatną polsko-angielską broszurę o ośrodku w Cambridge
- Zdjęcia z konferencji ?Studia o Polsce za granicą: University of Cambridge? zorganizowanej przez Fundację w dn. 19 lutego 2016 roku, która miała na celu zainicjowanie procesu fundraisingowego na rzecz ośrodka
*Na zdjęciu od lewej: prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes FNP, prof. Sir Leszek Borysiewicz, rektor Uniwersytetu w Cambridge, prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.