Pokaz filmu o prof. Wacławie Szybalskim

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

?Zrozumiałem, że na DNA opiera się esencja życia. Esencja mego życia musi się też opierać na DNA? ? opowiada profesor Wacław Szybalski w filmie Anny Ferens. Pokaz filmu dokumentalnego, który przedstawia życie i dokonania tego światowej sławy naukowca, profesora onkologii, odbył się 31 marca w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Zrealizowany w 2014 roku przy wsparciu FNP film ?Esencja życia? Anny Ferens opowiada o 92-letnim polskim naukowcu ze Lwowa, od wielu lat mieszkającym w USA. Badania profesora Wacława Szybalskiego przyczyniły się do odkrycia m.in. oddziaływań między wirusami rakotwórczymi a genetycznym materiałem komórki, za które Howard Temin, Renato Dulbecco i David Baltimore otrzymali Nagrodę Nobla w 1975 roku, a także mechanizmu powstawania przeciwciał monoklonalnych, za które Georges Köhler, César Milstein, Niels Jerne otrzymali Nagrodę Nobla w 1984 roku. Profesor Szybalski jest doktorem honoris causa pięciu polskich uczelni. Jego zainteresowania naukowe są bardzo szerokie, począwszy od chemii, mikrobiologii, biologii molekularnej, po genetykę i inżynierię genetyczną.

?Najważniejsze w życiu jest, żeby coś stworzyć ? z jednej strony, z drugiej ? żeby mieć przyjaciół i pracować, żeby się nie wykręcać od życia. Trzeba być odważnym, coś w końcu osiągnąć i zrobić, coś dobrego dla Polski zrobić i dla Lwowa? ? podsumowuje w filmie profesor Szybalski.

W dyskusji o profesorze Wacławie Szybalskim po projekcji filmu wzięli udział: prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Anna Ferens, reżyserka filmu, oraz profesorowie Józef Dulak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Adam Jaworski z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy współpracowali naukowo z prof. Szybalskim.

Honorowy patronat nad filmem objął profesor Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Cofnij