Polska badaczka w gronie zwycięzców Falling Walls 2020

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Laureatka programów FNP dr hab. Justyna Olko z Wydziału Artes Liberales UW znalazła się w gronie zwycięzców konkursu Falling Walls 2020 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach World Science Summit / Berlin Science Week organizowanego przez Falling Walls Foundation.

Badaczka została nagrodzona za ?burzenie murów między akademią i lokalnymi społecznościami na rzecz różnorodności językowej?.

Kandydatów do konkursu zgłaszały wiodące instytucje badawcze z całego świata. Nominowano ponad 940 osób z 111 krajów. Jury pod przewodnictwem prof. Helgi Nowotny, przewodniczącej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), do ścisłego finału zakwalifikowało 100 projektów z 10 kategorii. Dr hab. Justyna Olko została nagrodzona za badania realizowane m.in. w ramach projektu ?Language as a Cure?, na którego realizację badaczka otrzymała środki m.in. od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach grantu TEAM, realizowanego przez FNP z funduszy europejskich pochodzących z programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Dr hab. Justyna Olko jest historykiem i etnologiem. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, habilitację z etnologii obroniła na Wydziale Historii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w etnohistorii, antropologii i socjolingwistyce Mezoameryki, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i języka Indian Nahua. Jest zaangażowana w rewitalizację zagrożonych wymarciem języków mniejszości etnicznych. Autorka kilku książek, wielokrotna stypendystka prestiżowych programów naukowych m.in. Dumbarton Oaks (Harvard University), John Carter Brown Library (Brown University), Starting Grant European Research Council, Twinning (program Komisji Europejskiej), Focus, Focus Bis, Idee dla Polski i TEAM (Fundacji na rzecz Nauki Polskiej). Wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ? Polonia Restituta  oraz Burger Fellowship Academia Europea.

Zobacz także:

Na zdjęciu: dr hab. Justyna Olko / Archiwum NAWA fot. Alicja Szulc

 

Cofnij