Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa ? ostatni miesiąc nadsyłania zgłoszeń

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+
Tylko do końca grudnia br. można zgłaszać kandydatów do nagrody FNP i AAAS przyznawanej polsko-amerykańskim tandemom naukowym w uznaniu za wybitne osiągnięcia. Każdy z laureatów nagrody otrzyma 5000 USD.

 

Kandydatów mogą zgłaszać wszyscy aktywni członkowie polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego posiadający co najmniej stopień naukowy doktora oraz osoby administrujące badaniami naukowymi w instytucjach, które prowadzą w sposób ciągły badania naukowe, włączając przedsiębiorstwa. Do konkursu są przyjmowane również autonominacje.
Nominacje powinny dotyczyć dwóch współpracujących ze sobą naukowców: jednego pracującego na terenie Polski i drugiego pracującego na terenie Stanów Zjednoczonych, niezależnie od ich narodowości.
Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa jest wspólnym przedsięwzięciem FNP i The American Association for the Advancement of Science (AAAS) ? największego na świecie stowarzyszenia naukowego. Intencją obu instytucji jest wsparcie i promocja wybitnych osiągnięć badawczych będących efektem współpracy polsko-amerykańskiej. Nagroda została ustanowiona w 2013 roku i jest przyznawana co dwa lata.

Do pierwszego konkursu złożono aż 55 nominacji na wysokim poziomie. Laureatami zostali prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA. Światowej sławy badacze, współpracujący ze sobą od prawie 30 lat, otrzymali Nagrodę za badania strukturalne białek o znaczeniu medycznym, które przyczyniły się do opracowania nowych terapii leczenia chorób, takich jak AIDS czy białaczka u dzieci.

Termin zgłaszania kandydatów w drugim konkursie upływa 31 grudnia 2015 r.

Więcej informacji o konkursie: link.

Ogłoszenie_o_konkursie_FNP_AAAS_2016

Cofnij