
Wybitni naukowcy w dziedzinie ochrony środowiska i botaniki – prof. Peter B. Reich z Uniwersytetu Minnesoty i prof. Jacek Oleksyn z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku – odebrali Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową przyznawaną wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Amerykańskie Stowarzyszenie na rzecz Postępu Nauk (AAAS).
Uroczystość wręczenia trzeciej w historii Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej odbyła się 15 listopada w siedzibie AAAS w Waszyngtonie i była prowadzona przez dr Julię MacKenzie, dyrektorkę ds. stosunków międzynarodowych AAAS. Podczas ceremonii mowy gratulacyjne skierowali do laureatów prof. Piotr Wilczek, Ambasador RP w USA, dr E. William Colglazier, st. doradca ds. kontaktów międzynarodowych AAAS oraz prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

Laureaci wzięli udział w dyskusji panelowej, którą moderowała dr Pamela Hines, st. redaktorka magazynu Science, specjalizująca się w naukach o roślinach. Podczas panelu rozmawiano o realiach współpracy naukowej badaczy pracujących na co dzień w odległych krajach, w ramach odmiennych systemów prowadzenia i finansowania badań naukowych. Profesorowie Oleksyn i Reich podkreślali znaczenie bezpośrednich spotkań, których kontakty wirtualne nie są w stanie w pełni zastąpić.
Ustanowiona w 2013 r. Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa ma na celu podkreślenie znaczenia współpracy naukowej pomiędzy badaczami z obu krajów. Jest ona przyznawana co dwa lata parze naukowców – jednemu pracującemu w Polsce, a drugiemu w USA – za wybitne osiągnięcie naukowe będące efektem wspólnych badań. Nagroda jest przyznawana w drodze konkursu. Kandydaci do Nagrody zgłaszani są w trybie nominacji. Jury złożone z wybitnych naukowców z Polski i Stanów Zjednoczonych dokonuje wyboru laureatów, posiłkując się opiniami ekspertów zewnętrznych. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 24 wnioski. Wysokość nagrody wynosi 5 000 USD dla każdego z laureatów.

Profesorowie Reich i Oleksyn zostali wyróżnieni za badania opisujące zróżnicowanie pod wpływem zmian klimatycznych populacji różnych gatunków drzew o szerokim zasięgu geograficznym.
Badacze współpracują ze sobą już od ponad 25 lat i mają na swoim koncie wiele osiągnięć w uprawianej dziedzinie nauki. Jednym z nich jest odkrycie ogólnych zasad kształtujących procesy fizjologiczne roślin i zachodzące w nich zmiany, które stanowią teoretyczną i empiryczną podstawę głębszego zrozumienia reakcji roślin na główne czynniki powodujące globalne zmiany klimatyczne.
Przeczytaj:
- opis badań i biogramy laureatów konkursu 2018
- informację o Polsko-Amerykańskiej Nagrodzie Naukowej
- relację korespondenta PAP w Waszyngtonie z uroczystości wręczenia Nagrody
Zobacz także:
Serwis zdjęciowy: AAAS