Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa wręczona

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Światowej sławy uczeni – prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA ? odebrali w Waszyngtonie Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową, przyznaną w tym roku po raz pierwszy przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i The American Association for the Advancement of Science (AAAS), największe na świecie stowarzyszenie naukowe.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się we wtorek, 28 kwietnia br., w siedzibie AAAS w Waszyngtonie i zgromadziła liczne grono przedstawicieli świata nauki. List gratulacyjny do laureatów od prof. Leny Kolarskiej – Bobińskiej odczytał chargé d`affaires Ambasady RP Maciej Pisarski, który również dokonał prezentacji naukowców. Pamiątkowe dyplomy w formie grawerowanych tabliczek wręczyli laureatom prof. Maciej Żylicz, prezes FNP oraz dr Rush Holt, szef AAAS, który podkreślił, wspólna nagroda to projekt, którego AAAS nie realizuje z żadnym innym krajem poza Polską.

Polsko ? Amerykańska Nagroda Naukowa została ustanowiona w 2013 r. i jest przyznawana wspólnie przez FNP i AAAS parze naukowców ? jednemu pracującemu w Polsce, a drugiemu w USA ? za wybitne osiągnięcie naukowe będące efektem ich współpracy. Przyznanie Nagrody odbywa się raz na dwa lata w drodze konkursu opartego na nominacjach. Wyboru dokonuje Jury złożone z wybitnych przedstawicieli polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego. Jury posiłkuje się opiniami ekspertów oceniających wnioski. Wysokość Nagrody wynosi równowartość 5 000 USD dla każdego z laureatów. Kolejny konkurs zostanie ogłoszony jesienią br.

Czytaj także:

Biografie laureatów i informacje o wspólnych badaniach

Relacja z uroczystości wręczenia Nagrody (Serwis PAP Nauka w Polsce)

Zobacz:

Zdjęcia z uroczystości

Cofnij