Polsko-Francuska Nagroda Naukowa przyznana po raz trzeci

Dodano: :: Kategorie: Informacje prasowe
-A A+

Prof. Denis Jacquemin (Université de Nantes i Institut Universitaire de France) i prof. Daniel Gryko (Instytut Chemii Organicznej PAN) zdobyli Polsko-Francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz francuską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem polsko-francuskiej współpracy badawczej.  

Badacze zostali nagrodzeni za prace nad syntezą organiczną i obliczeniami kwantowo-mechanicznymi barwników. Oparta na uzupełniających się kompetencjach w zakresie syntezy organicznej i chemii obliczeniowej, ich współpraca przyniosła efekt w postaci wysokowydajnych barwników fluorescencyjnych. Prowadzone przez nich badania pozwoliły nie tylko dokonać znaczących postępów w dziedzinie materiałów luminescencyjnych, ale także odkryć nowe związki aromatyczne i przewidzieć ich właściwości fotofizyczne jeszcze przed syntezą. Potencjalne zastosowania tych nowych barwników są liczne i mogą obejmować kopolimery o małej przerwie pasmowej, tranzystory organiczne, ogniwa słoneczne, diody emitujące światło w bliskiej podczerwieni i wiele innych. Kolejnym celem ich badań będzie osiągnięcie 20% efektywnej emisji w bliskiej podczerwieni.

Nauki na światowym poziomie nie da się uprawiać w izolacji. Dlatego jako Fundacja na rzecz Nauki Polskiej inicjujemy przedsięwzięcia, które mają na celu stymulowanie i podkreślanie wagi międzynarodowej współpracy naukowej. Polsko-Francuska Nagroda Naukowa, która nosi imię tak wspaniałych uczonych jak Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie, wpisuje się w długą tradycję współpracy pomiędzy Polską a Francją i mam nadzieję, że będzie służyć jej dalszemu rozwijaniu i pogłębianiu – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa jest przyznawana w drodze konkursu co dwa lata. W edycji 2024 do konkursu zgłoszono 29 nominacji. Wyboru laureatów dokonało Jury złożone z wybitnych uczonych z Francji i Polski, powołane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i francuską Akademię Nauk. Wysokość nagrody wynosi 15 tys. euro dla każdego z laureatów. Nagroda jest finansowana wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Fundację im. Zygmunta Zaleskiego.

Nagroda została ustanowiona w 2019 r. przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, francuskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji (MESRI) oraz francuską Akademię Nauk z okazji Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Dotychczas uhonorowano trzy pary współpracujących ze sobą uczonych z Polski i z Francji.

Wręczenie nagrody laureatom trzeciego konkursu odbędzie się w Warszawie jesienią br.

***

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. Do statutowych celów FNP należą: wspieranie wybitnych naukowców i zespołów badawczych i działanie na rzecz transferu osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej.

Francuska Akademia Nauk – utworzona przez Colberta w 1666 roku, Akademia gromadzi naukowców wybranych spośród najwybitniejszych francuskich i zagranicznych specjalistów. Bada kwestie polityczne, etyczne i społeczne związane z aktualnymi i przyszłymi tematami naukowymi. Akademia podejmuje refleksję, przewiduje, wyjaśnia i wypowiada się głównie poprzez opinie i zalecenia, a w razie potrzeby także przedstawia konkretne stanowiska. Jej celem jest zapewnienie decydentom politycznym ram eksperckiej wiedzy, doradztwa i gotowości, a szerzej – objaśnianie debat i wyborów społeczeństwa. Ponadto Akademia wspiera badania naukowe, pielęgnuje jakość edukacji naukowej i promuje życie naukowe na poziomie międzynarodowym. Więcej informacji: https://www.academie-sciences.fr/en/

Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego została założona w 1990 roku w Holandii. Jej twórcą jest Roman Zaleski, syn Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, który powołał Fundację, aby uhonorować pamięć ojca. Od początku działalności, głównym celem Fundacji było wspieranie rozwoju polskiej kultury, zarówno w Polsce, jak i we Francji. Przez prawie 30 lat Fundacja wspierała Bibliotekę Polską w Paryżu, jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych za granicą, której dyrektorem jest Kazimierz Piotr Zaleski, brat Romana. Przekazane przez Fundację wsparcie finansowe pozwoliło nie tylko na utrzymywanie Biblioteki i jej otwarcie dla publiczności, ale również na uratowanie niszczejącego budynku, poprzez przeprowadzenie generalnego remontu, oraz renowację części zbiorów. Fundacja od ponad 20 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Animato, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Pałacowym w Compiegne, Szkołą Główną Handlową, Uniwersytetem Warszawskim, Sinfonią Varsovią oraz innymi naukowo-kulturalnymi organizacjami. Więcej informacji: https://zygmuntzaleskistichting.pl

Kontakt prasowy:

Dominika Wojtysiak, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej: tel. 22 845 95 41, 698 931 944,  wojtysiak@fnp.org.pl

Materiały dla mediów:

Informacja prasowa_docx

Prof. Denis_Jacquemin_zdjęcie

Prof. Daniel Gryko_zdjęcie

 

Cofnij