Ponad 100 tys. zł dla młodych naukowców! 1% już dziś zmienia naukę

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się przekazać swój 1% Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, aby pomóc młodym naukowcom ? stypendystom programu START – w osiąganiu sukcesów na miarę Nagrody Nobla.

Do wczesnej jesieni urzędy skarbowe przelewały na konto Fundacji środki z 1% podatku należnego za 2021 r. Wiemy już, że w tym roku przekazali nam Państwo łącznie ponad 112 000 złotych. Dzięki osobom, które uwzględniły naszą Fundację w swoich zeznaniach podatkowych za 2021 rok, będziemy mogli sfinansować wyróżnienia dla najwybitniejszych stypendystów programu START w rozstrzygniętym niedawno konkursie START 2022. Wyróżnienie w programie START mogą otrzymać kandydaci, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu w obszarze nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych oraz ścisłych i technicznych. Roczne stypendia wyróżnionych laureatów są wyższe niż standardowe stypendia ? wynoszą 36 000 zł.

Jak w ostatnich latach wykorzystaliśmy środki uzyskane z 1%?

Dzięki środkom uzyskanym przez FNP z wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych najwyżej ocenieni w konkursie laureaci programu START otrzymują podwyższone stypendia. W ostatnich latach uzyskali je:

  • W 2022 r. mgr Aleksandra Kopacz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Dariusz Kosz z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, dr Joanna Mazur z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
  • W 2021 r.: mgr inż. Natalia Ochocka-Lewicka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, dr Dawid Rogacz z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (więcej o badaniach laureata tutaj), mgr Marcin Sroka z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr inż. Agnieszka Wołos z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, mgr inż. Radosław Zajdel z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
  • W 2020 r.: dr Magdalena Migalska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr Rafał Muda z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (więcej o badaniach laureata tutaj), mgr inż. Krzysztof Ptaszyński z Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, mgr Monika Żukowska z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jednocześnie prosimy Państwa o dalszą pomoc w sfinansowaniu stypendiów w programie STARTKażda, nawet najmniejsza, cegiełka na rzecz najzdolniejszych młodych naukowców ma dla nas ogromne znaczenie. Przyszłych stypendystów programu mogą Państwo wesprzeć zarówno przekazując 1,5% podatku, jak i ofiarowując darowiznę na stypendium START poprzez naszą stronę.

Dziękujemy! #WspieramStart

Cofnij