Ponad 24 mln zł na badania dla młodych doktorów od FNP ? ostatni tydzień na składanie wniosków

Dodano: :: Kategorie: Informacje prasowe
-A A+

Jeszcze tylko przez tydzień ? do 17 października ? młodzi doktorzy z Polski i z zagranicy mogą składać wnioski o finansowanie innowacyjnych projektów badawczych w drugim konkursie w programach FIRST TEAM, HOMING oraz POWROTY Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Do zdobycia jest łącznie ponad 24 mln zł.

Program FIRST TEAM oferuje młodym badaczom środki na założenie pierwszego zespołu. Finansowanie może sięgać nawet 2 mln zł i może zostać przyznane na trzy lata z możliwością przedłużenia o jeden rok. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach albo konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce. Pula środków przeznaczonych na drugi konkurs wynosi aż 14 mln zł.

Program HOMING to z kolei propozycja dla osób, które chcą wrócić z zagranicy do pracy naukowej w Polsce. W ramach programu można zdobyć grant w wysokości ok. 800 tys. zł na projekt o charakterze stażu podoktorskiego. Finansowanie może zostać przyznane na dwa lata, bez możliwości przedłużenia. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach. Na drugi konkurs FNP zamierza przeznaczyć łącznie 8 mln zł.

Natomiast badacze, którzy na wczesnym etapie swojej kariery zawodowej przerwali prowadzenie prac B+R z powodu pracy w innym sektorze gospodarki lub ze względu na rodzicielstwo, mogą ubiegać się o grant w wysokości do ok. 800 tys. zł w programie POWROTY. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach. W drugim konkursie do zdobycia jest łącznie 2,4 mln zł.

We wszystkich trzech programach o dofinansowanie ubiegać mogą się młodzi doktorzy (do pięciu lat po doktoracie), niezależnie od narodowości. Przedmiotem projektów, realizowanych obowiązkowo we współpracy z partnerem naukowym (krajowym lub zagranicznym), mogą być przełomowe w skali międzynarodowej prace B+R o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, zwłaszcza z zakresu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji.

Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia (kierownik projektu może wnioskować o wynagrodzenie miesięczne w wysokość 17,5 tys. – 20 tys. zł brutto, młody doktor ? może otrzymywać do 15 tys. zł brutto miesięcznie, doktorant do 8 tys. zł brutto, a student nawet do 4 tys. zł brutto) czy stypendia (od 1,5 tys. zł do 4,5 tys. zł brutto), a także na prace zlecone (podwykonawstwo), szkolenia i staże w ramach rozwoju kadr oraz na pokrycie szeregu pozostałych kosztów związanych z prowadzeniem prac B+R.

Ze wsparcia mogą skorzystać także firmy prowadzące działalność w naszym kraju. Mogą one otrzymać nawet do 80% dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej.

Kolejne konkursy będą organizowane do końca 2019 r., średnio dwa razy w roku.

Programy FIRST TEAM, HOMING oraz POWROTY są realizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Na zdjęciu: dr Karolina Piecyk, zdobywczyni II nagrody w konkursie INTER 2014, fot. One HD

Kontakt dla mediów:

Dominika Wojtysiak-Łańska, wojtysiak@fnp.org.pl; 22 845 95 41, 698 931 944

Materiały dla mediów:

Informacja prasowa_docx

Zdjęcie_ dr Michał Komorowski, laureat programu Homing Plus 2011

Logo programu FIRST TEAM

Logo programu HOMING

Logo programu POWROTY

 

zestawienie-2-logotypow_ir-i-efrr_kolor

Cofnij