Pożegnanie prof. Adama Sobiczewskiego

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

20 października w Warszawie, w wieku 86 lat, zmarł prof. Adam Sobiczewski, wybitny fizyk specjalizujący się w badaniach struktury i własności ciężkich i superciężkich jąder atomowych; laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej’ 95 w dziedzinie nauk ścisłych za prace, w których zostało przewidziane istnienie bardzo stabilnych jąder atomowych najcięższych pierwiastków.

W 2015 r. prof. Sobiczewski przekazał Fundacji na rzecz Nauki Polskiej darowiznę, która zgodnie z wolą Darczyńcy, została przeznaczona na utworzenie Funduszu im. Adama Sobiczewskiego. Celem Funduszu jest dofinansowanie stypendiów wybranych, najwyżej ocenionych laureatów programu START zajmujących się dziedzinami bliskimi zainteresowaniom Fundatora, czyli fizyką teoretyczną, matematyką i astronomią. Podwyższone z tego źródła stypendia otrzymali już wskazani przez prof. Sobiczewskiego laureaci konkursów w 2016 i 2017 roku.

Z wielkim żalem żegnamy wielkiego uczonego zasłużonego dla rozwoju młodego pokolenia polskich badaczy, przy tym człowieka niezwykłej skromności.

Pogrzeb Profesora odbędzie się 26 pa­ździer­ni­ka br. (Msza Święta o godz. 14:00 w ko­ście­le pod we­zwa­niem św. Ka­ro­la Bo­ro­me­usza w War­sza­wie na Sta­rych Po­wąz­kach).

https://www.ncbj.gov.pl/pl/zmarl-sp-prof-adam-sobiczewski

Fot. Mikołaj Grynberg

Cofnij