Poznaj kampanię 1,5% podatku FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jako organizacja pożytku publicznego zachęca do przekazywania jej 1,5% podatku. Środki pozyskane w ten sposób w całości trafiają do młodych naukowców, których Fundacja wspiera w ramach programu START. Tegoroczna kampania komunikacyjna odbywa się pod hasłem: ?Nauka pomaga – pomóż nauce!?.

Celem kampanii Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest budowanie świadomości znaczenia rozwoju nauki i w tym kontekście pracy naukowców dla poprawy jakości życia. 1,5% podatku przekazane Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pozwala wspierać stypendiami wybitnych młodych uczonych, aby kontynuowali badania i nie odchodzili z nauki ze względu na przykład na niskie zarobki czy brak możliwości pogodzenia wyzwań zawodowych z obowiązkami wychowawczymi.

Obejrzyj spot

 

Stypendyści programu START w kampanii FNP

W kampanii FNP bierze udział trzech stypendystów programu START, którzy mimo młodego wieku prowadzą zaawansowane badania w takich dziedzinach jak m.in. medycyna czy ochrona środowiska. Wśród celów naukowych stawianych sobie przez ambasadorów kampanii znajdują się:

  • badanie tego, jak nowoczesne technologie mogą przyczyniać się do zwiększenia skuteczności w leczeniu raka ? dr inż. Emilia Kozłowska;
  • poszukiwanie nowych metod leczenia chorób genetycznych i neurodegeneracyjnych ? dr Karolina Pierzynowska;
  • opracowywanie sposobu na przetworzenie odpadów w ekologiczną energię ? dr Szymon Sobek.

?To tylko troje młodych, zdolnych uczonych spośród ponad 3300, których w trakcie 30 lat istnienia programu START wyróżniliśmy. Wielu z nich może nam dziś realnie pomagać w rozumieniu świata,  tworzeniu nowych technologii,  rozwijaniu medycyny czy chronieniu środowiska naturalnego. Sukces programu START, czyli w następstwie sukces tych młodych ludzi, możliwy jest między innymi dzięki środkom z rozliczenia podatkowego. Nauka rozwija się, bo wciąż nowe pokolenia badaczy decydują się na wybór tej wymagającej ścieżki zawodowej. Pomóżmy im, aby wytrwali na tej drodze i kontynuowali swoje badania. Zachęcamy serdecznie do przekazania 1,5% podatku Fundacji na rzecz Nauki Polskiej? ? mówi dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Program START

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2022 r. włącznie FNP nagrodziła 3 300 osób i przyznała 3 936 stypendiów (w latach 2002-2015 istniała możliwość otrzymania stypendium START dwukrotnie) w łącznej wysokości 90,5 mln zł. Stypendia START stanowią wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy choć dopiero rozpoczynają karierę naukową, mogą się już wykazać znaczącymi osiągnięciami badawczymi. O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 r.ż. (lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia). Dorobek kandydatów ? udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych ? jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Partnerem programu START jest Fundacja PZU.

Jak przekazać 1,5% Fundacji na rzecz Nauki Polskiej?

Aby przekazać 1,5% na młodych naukowców, w zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) w odpowiedniej rubryce należy wpisać:

KRS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: 0000109744

Swoje zeznanie podatkowe złożysz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego funkcjonującego pod adresem podatki.gov.pl.

Możesz także rozliczyć swój podatek, używając specjalnego oprogramowania. Jest ono dostępne zarówno w wersji online, jak i w wersji do pobrania.

 

upobierz-pit-button

 

Więcej informacji: Przekaż 1,5% – start.fnp.org.pl

Koncepcję kreatywną spotu przygotował dom produkcyjny Krótkie Formy.

Cofnij