Premiera publikacji ?Sięgając po niezbadane? – relacja

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

12 kwietnia br. odbyła się premiera książki ?Sięgając po niezbadane. Osiągnięcia naukowe współfinansowane przez FNP? wydanej z okazji 30-lecia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 

Spotkanie było okazją do poznania wybranych wybitnych osiągnięć naukowych laureatów FNP, które przyczyniły się do rozwoju uprawianych przez nich dziedzin nauki. Gości przybyłych na premierę publikacji powitał prezes Fundacji prof. Maciej Żylicz. Następnie przedstawił kryteria wyboru 30 projektów naukowych opisanych w publikacji. Kluczowym założeniem w selekcji był ścisły związek między wsparciem udzielanym badaczom przez Fundację, a rozwojem prowadzonych przez nich badań naukowych i ich miejscem w nauce światowej. Kryteria, które zostały przyjęte w przypadku wyboru publikacji naukowych laureatów FNP z kategorii sciences, to liczba ich cytowań w latach 1991?2020,  ustalona za pomocą  bazy danych Web of Science. Spośród publikacji należących do grupy HCF (Highly Cited in the Field) ? 1% prac najczęściej cytowanych w danej dziedzinie do zaprezentowania w książce FNP wyłoniono 20 prac z góry tej listy, przy których wskazano finansowanie (lub współfinansowanie) przez FNP,  a  kierownik projektu badawczego miał jedną, polską afiliację. W przypadku humanistyki i nauk społecznych zostały wzięte pod uwagę osiągnięcia, które u swych początków otrzymały wsparcie FNP, a których efekty zostały docenione przez międzynarodową społeczność naukową ? do tej grupy należy 10 dokonań naukowych laureatów Fundacji zaprezentowanych w książce.

„Podczas oglądania gonitwy koni zwróciłem uwagę na imię jednego z wierzchowców, to był koń Królowej Elżbiety II. Nazywał się ?Reach for the Moon?. Pomyślałem wtedy, że może to być dobre motto działań naukowców, czyli sięganie po coś trudno osiągalnego, po coś, co nie jest jeszcze zbadane. Ta właśnie motywacja dobrze oddaje istotę projektów opisanych w naszej publikacji”. ? powiedział prof. Maciej Żylicz.

Prowadzący wydarzenie: prof. Krzysztof Meissner, wybitny fizyk oraz popularyzator nauki oraz dr Patrycja Dołowy, dziennikarka naukowa i pisarka, a także jedna ze współautorek książki, przedstawili pozostałe autorki tekstów zamieszczonych w publikacji: Annę Mateję oraz Karolinę Głowacką, a następnie przeszli do prezentacji wszystkich 30 osiągnięć badawczych, które zostały zaprezentowane w publikacji.

Premiera książki odbyła się w siedzibie Fundacji. Spotkanie było jednym z elementów obchodów jubileuszu 30-lecia działalności Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Zachęcamy do lektury publikacji, która jest dostępna w wersji elektronicznej: LINK

Więcej informacji:

 

[Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska]

Cofnij