Stypendyści FNP na spotkaniach z noblistami w Lindau

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

W dniach 29 czerwca – 4 lipca br. w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim 600 wybitnie zdolnych młodych naukowców spotkało się z 37 laureatami Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny. Wśród uczestników spotkania znalazło się czterech laureatów stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej:

  • dr Łukasz Borowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego,
  • dr Wojciech Fendler z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (stypendysta START 2012 i 2013),
  • dr Michał Lubas z Department of Molecular Biology Aarhus University i
  • dr Kaja Milanowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (stypendystka START 2013).

Dzięki porozumieniu zawartemu przez FNP z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau (Nobelpreisträgertagungen in Lindau), Fundacja  – jako jedyna organizacja w Polsce – może zgłaszać kandydatów na spotkania z noblistami.

 
?Uczestnictwo w 64th Lindau Nobel Laureate Meeting było dla mnie wyjątkowo cenną okazją do poznania osobiście osób, których odkrycia stworzyły współczesny świat. Podczas spotkania miałem okazję nawiązać wiele kontaktów międzynarodowych oraz krajowych. Zdobyłem również cenne informacje na temat możliwości rozwoju kariery naukowej i lepiej poznałem perspektywy związane z pracą badawczą w innych krajach Europy i Świata? – mówi dr Wojcech Fendler.

Foto: Rolf Schultes/ Lindau Nobel Laureate Meetings
Foto: Rolf Schultes/ Lindau Nobel Laureate Meetings

?Program spotkania był bardzo intensywnie wypełniony. Przez cztery kolejne dni swoje wykłady wygłosiło 32 noblistów. Po południu,  w  oddzielnych  salach, organizowano  dwugodzinne  dyskusje z każdym z prezentujących danego dnia noblistów. W trakcie spotkania z noblistami w Lindau odbywały się również dyskusje w węższym gronie tzw. Master Class oraz Science Breakfast? – dodaje dr Łukasz Borowski

Na spotkaniu w Lindau mogłem przekonać się o rosnącej popularności (np. w Niemczech) toku nauczania lekarzy tzw. MD-PhD, powszechnego kiedyś wśród noblistów. Jak stwierdził prof. Ciechanover, ten tryb edukacji umożliwia świadomy wybór pomiędzy szpitalem i badanami podstawowymi, i poszerza horyzonty badacza. Wydaje mi się, iż podobny program powinien być szczególnie promowany w Polsce – z pewnością ułatwi to identyfikację wybitnych jednostek” – przekonuje dr Michał Lubas.

Foto: Christian Flemming/ Lindau Nobel Laureate Meetings
Foto: Christian Flemming/ Lindau Nobel Laureate Meetings

19 sierpnia rozpocznie się kolejne spotkanie w Lindau poświęcone zagadnieniom ekonomii. Będzie to piąta edycja spotkań w tej dziedzinie. Tegoroczne zgromadzi 18 Noblistów i 460 młodych badaczy. W centrum uwagi  uczestników znajdzie się problem narastających nierówności w podziale dochodów i dóbr na świecie.  W wykładach i dyskusjach na ten temat uczestniczył będzie także beneficjent Fundacji – Łukasz Lach z AGH w Krakowie, który otrzymał stypendium START w 2013 roku.

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla odbywają się w Lindau od 1951 r. Zostały zainicjowane przez dwóch lekarzy z Lindau, Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz Hrabiego Lennarta Bernadotte, członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Organizowane corocznie pod hasłem ?Misja edukacja? spotkania stwarzają okazję do dialogu między różnymi pokoleniami i kulturami. Przez lata stały się międzynarodowym forum dla naukowych debat poświęconych globalnym problemom i zyskały licznych partnerów na całym świecie.

Cofnij