Prestiżowy ERC Starting Grant 2017 dla laureata FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Z przyjemnością informujemy, że dr inż. Krzysztof Fic z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, laureat programu VENTURES i konkursu popularyzatorskiego INTER FNP, został laureatem ERC Starting Grant 2017 przyznawanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council ? ERC).

Na realizację 5-letniego projektu pt. If immortality unveil?’? development of the novel types of energy storage systems with excellent long-term performance (IMMOCAP) dr Fic otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 1,4 mln euro. Jest to pierwszy projekt ERC Starting Grant, który będzie realizowany na poznańskiej uczelni.

W ramach nagrodzonego projektu dr Fic chce przeprowadzić nowatorskie badania związane z mechanizmami starzenia systemów magazynowania i konwersji energii, jak również zaprojektować nowe układy o zdecydowanie lepszej trwałości i parametrach użytkowych.

Dr inż. Krzysztof Fic jest jednym z czterech Polaków, którzy otrzymali ERC Starting Grant 2017 i kolejnym, obok dr. Artura Obłuskiego z UW, laureatem programów FNP, który w tym roku uzyskał finansowanie w ramach tego prestiżowego grantu (więcej informacji o przyznaniu ERC Starting Grant dr. Obłuskiemu: link).

ERC Starting Grants finansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych mają na celu wspieranie przyszłych naukowych liderów, którzy znajdują się na etapie tworzenia grupy badawczej i przeprowadzania pierwszych niezależnych badań. Ten schemat finansowania przeznaczony jest dla dobrze zapowiadających się naukowców, którzy zdążyli już udowodnić, że mają potencjał, by stać się niezależnymi liderami badawczymi. Granty wspierają powstawanie nowych doskonałych grup badawczych.

Więcej informacji o laureatach na stronie internetowej ERC Starting Grants.

OBEJRZYJ również krótkie filmy, w których dr inż. Krzysztof Fic opowiada o swoich projektach naukowych:

  1. Film o badaniach

 

2. Prezentacja dr. Fica w trakcie I konkursu popularyzatorskiego INTER FNP

 

Źródło informacji: strona internetowa Politechniki Poznańskiej.

Zdjęcie: dr inż. Krzysztof Fic, fot. One HD.

Cofnij