Prof. Andrzej Betlej nowym dyrektorem Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu

Dodano: :: Kategorie: Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Miło nam poinformować, że prof. Andrzej Betlej, wielokrotny laureat programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zostanie nowym dyrektorem Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Stanowisko obejmie 1 stycznia 2020 roku. Andrzej Betlej jest obecnie dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na architekturze i rzeźbie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Jest autorem 10 książek i ponad 170 artykułów naukowych. Jest laureatem programów START (1997), KOLUMB (2001) i KWERENDA (2005).

Podczas kierowania Muzeum Narodowym zorganizował m.in. wystawy: cykl poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu – „Wyspiański. Nieznany” i „Wyspiański. Posłowie”, a także „Teraz komiks”, „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”, czy wystawy „#dziedzictwo”, „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”. W zeszłym roku Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziło ponad 1,1 miliona osób.

Andrzej Betlej zastąpi na stanowisku dyrektora Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu Jana Ostrowskiego, który przechodzi na emeryturę po 30 latach pracy.

Gratulujemy!

Na zdjęciu: prof. Andrzej Betlej, fot. Jacek Świderski, Mirosław Żak ? Pracownia Fotograficzna MNK