Prof. Andrzej Udalski nagrodzony Medalem Karla Schwarzschilda 2018

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Miło nam poinformować, że prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, został uhonorowany prestiżową nagrodą w dziedzinie astronomii i astrofizyki w Niemczech – Medalem Karla Schwarzschilda.

Medal został przyznany za pionierski wkład prof. Udalskiego w rozwój nowej dziedziny badań astrofizycznych ?time domain astronomy?, badającej zmienność jasności i innych parametrów obiektów Wszechświata w różnych skalach czasowych.

Medal Karla Schwarzschilda jest nagrodą dla najwybitniejszych astronomów i astrofizyków, przyznawaną od 1959 r. przez Niemieckie Towarzystwo Astronomiczne, które jest jedną z najstarszych organizacji astronomicznych na świecie.

Informacja o przyznaniu Medalu 2018 została ogłoszona w trakcie zebrania Towarzystwa podczas odbywającego się właśnie w Wiedniu Kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej, w którym bierze także udział prof. Udalski (jako oficjalny przedstawiciel Polski w MUA) oraz wielu polskich astronomów.

Uroczyste wręczenie Medalu, połączone z wykładem laureata, nastąpi w przyszłym roku podczas zjazdu astronomów niemieckich w Stuttgarcie. Na liście dotychczasowych laureatów Medalu Karla Schwarzschilda znajdują się nazwiska najwybitniejszych astronomów z całego świata, wśród których jest także nieżyjący już prof. Bohdan Paczyński, wyróżniony w 1981 r.

Więcej informacji o nagrodzie:

  • na stronie Uniwersytetu Warszawskiego: LINK
  • na stronie Niemieckiego Towarzystwa Astronomicznego (w jęz. niemieckim): LINK

 

Cofnij