Prof. Krystian Jażdżewski Człowiekiem Roku ?Gazety Wyborczej? w kategorii ?Nauka i innowacje?

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Miło nam poinformować, że prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski, laureat programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (m.in. FOCUS, IMPULS oraz TEAM), został wyróżniony przez czytelników ?Gazety Wyborczej? i uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2017 w kategorii ?Nauka i  innowacje?.

Prof. Krystian Jażdżewski został nagrodzony za stworzenie unikatowego programu BadamyGeny.pl, w którym już 15 tys. osób dowiedziało się, co zrobić, żeby przedwcześnie nie umrzeć na raka. W wywiadzie udzielonym ?Gazecie Wyborczej?  prof. Jażdżewski powiedział: ?Opracowaliśmy technologię, dzięki której oceniamy wszystkie geny związane z powstawaniem raka, kilkadziesiąt razy taniej niż inni. Naszą metodą interesuje się już świat, ale ja i mój zespół na razie skupiamy się na Polsce. By nie było jak zwykle, że to ?amerykańscy naukowcy odkryli?, ale właśnie, że polscy?.

Prof. Krystian Jażdżewski prowadzi badania dotyczące dziedziczenia chorób i zastosowania technologii sekwencjonowania nowej generacji w medycynie. Kieruje Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka w Centrum Nowych Technologii UW i Zakładem Medycyny Genomowej WUM. Razem z dr. hab. n.med. Anną Wójcicką i swoimi współpracownikami opracował unikalną na skalę polską metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych, opartych na sekwencjonowaniu genomowym, która pozwala na 20-krotne obniżenie ceny testów przy zachowaniu wysokiej czułości wykonywanych badań. Zespół prof. Jażdżewskiego potrafi nie tylko ocenić ryzyko zachorowania na nowotwory dziedziczne, ale także powiedzieć, co zrobić, żeby uniknąć choroby.

Informacje na temat wyróżnienia dla prof. Jażdżewskiego na stronie UW: link.

Szczegółowe informacje na temat projektu ?Badamy Geny? znajdują się tutaj.

Przeczytaj także: wywiad z dr hab. n. med. Anna Wójcicką i prof. dr. hab. n. med. Krystianem Jażdżewskim opublikowany z okazji 25-lecia FNP pt. Make a difference.

Człowiekiem roku 2017 ?Gazety Wyborczej? została Anne Applebaum, pisarka i publicystka. W kategorii ?Biznes i technologie? nagrodę otrzymał Michał Borkowski, twórca międzynarodowego serwisu edukacyjnego Brainly. W kategorii ?Kultura i historia? zwyciężył Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich ?Polin?, zaś w kategorii ?Społeczeństwo obywatelskie? wyróżniono Jerzego Owsiaka, założyciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Pawła Kasprzaka, lidera ruchu Obywatele RP oraz symbolicznie wszystkich polskich sędziów, którzy walczą o demokrację. Z kolei w dziedzinie sportu czytelnicy ?Gazety Wyborczej? wybrali czterech himalaistów: Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Jarosława Batora i Piotra Tomalę.

Serdecznie gratulujemy!

Na zdjęciu prof. K. Jażdżewski, fot. Michał Jędrak.

Cofnij