Prof. Krystian Jażdżewski finalistą Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów, Nauka i biznes
-A A+

Miło nam poinformować, że prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski, laureat programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, znalazł się w finale szóstej Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Jak uzasadniają organizatorzy konkursu, profesor, wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersyteckiej spółki spin-off Warsaw Genomics, opracował jako pierwszy na świecie metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym. Nowoczesne testy genetyczne zmieniają współczesną medycynę, bo dzięki ocenie genomu, można przewidzieć, na co może zachorować pacjent, co zrobić by do tego nie doszło i jak go leczyć, gdy jednak zachoruje. Zespół Prof. Jażdżewskiego opracował metodę pozwalającą obniżyć 20-krotnie ceny testów, a przy tym nie stracić wysokiej czułości wykonywanych badań.

Celem Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta jest honorowanie biznesmenów, wizjonerów i działaczy społecznych za ich wybitne osiągnięcia. Prowadzony od 2012 roku konkurs promuje osoby, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią w znaczący sposób wpływać na otaczającą rzeczywistość społeczną i gospodarczą. W 20-osobowej kapitule Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta zasiadają m.in. wybitne osobistości życia publicznego, ekonomiści, naukowcy, przedstawiciele biznesu i mediów.

Zwycięzców szóstej Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta poznamy 22 maja 2017 podczas uroczystej Gala transmitowanej na żywo przez telewizję TVN24 i TVN24BIS.

Prof. Krystian Jażdżewski z Centrum Nowych Technologii UW jest laureatem ogłoszonego przez FNP w 2016 roku pierwszego konkursu w programie TEAM*. Na swój projekt otrzymał prawie 3,5 mln zł. Celem projektu jest opracowanie nowatorskiej metody pozwalającej na znaczącą redukcję kosztów badania genetycznego, co w konsekwencji umożliwi prowadzenie przesiewowych badań populacyjnych w kierunku licznych chorób, w tym nowotworów dziedzicznych.

*Program TEAM jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Na zdjęciu prof. K. Jażdżewski, fot. Michał Jędrak.

 

Cofnij