Prof. Krystian Jażdżewski laureatem Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów, Nauka i biznes
-A A+

Prof. Krystian Jażdżewski, laureat programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (m.in. FOCUS, IMPULS oraz TEAM), został laureatem szóstej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii ?Wizja i Innowacje?.

Prof. Krystian Jażdżewski prowadzi badania dotyczące dziedziczenia chorób i zastosowania technologii sekwencjonowania nowej generacji w medycynie. Kieruje Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka w Centrum Nowych Technologii UW i Zakładem Medycyny Genomowej WUM. Razem ze swoimi współpracownikami opracował unikalną na skalę polską metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych, opartych na sekwencjonowaniu genomowym, która pozwala na 20-krotne obniżenie ceny testów przy zachowaniu wysokiej czułości wykonywanych badań.

To bardzo poruszający moment. W Polsce co trzecia osoba choruje na raka. Szczęśliwie nowotwór wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. Testy genetyczne oceniają ryzyko zachorowań i wskazują co zrobić, żebyśmy nie chorowali lub żebyśmy rozpoznali chorobę wcześnie, kiedy możemy ją w pełni wyleczyć ? mówił w trakcie uroczystości prof. Jażdżewski.

Więcej o badaniach prof. Jażdżewskiego i projekcie ?Badamy geny?

Relacja z gali wręczenia Nagród

Celem Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, nazywanej również ?biznesowym Oscarem?, jest honorowanie biznesmenów, wizjonerów i działaczy społecznych za ich wybitne osiągnięcia. Prowadzony od 2012 roku konkurs promuje osoby, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią w znaczący sposób wpływać na otaczającą rzeczywistość społeczną i gospodarczą. W 20-osobowej kapitule Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta zasiadają m.in. wybitne osobistości życia publicznego, ekonomiści, naukowcy, przedstawiciele biznesu i mediów.

Wyniki szóstej edycji konkursu ogłoszono na uroczystej gali, która odbyła się 22 maja br. w Warszawie. Wśród pozostałych nagrodzonych znaleźli się: Paweł Marchewka, założyciel i prezes firmy Techland (kategoria ?Sukces?), dr Monika Sajkowska, prezeska fundacji ?Dajemy dzieciom siłę? (kategoria ?Działalność społeczna?). Nagrodę specjalną otrzymał prof. Jan Madey z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz wieloletni trener drużyn programistów z UW.

Więcej informacji o laureatach tegorocznej edycji Nagrody PRB

Serdecznie gratulujemy!

Na zdjęciu prof. K. Jażdżewski, fot. Michał Jędrak.

Cofnij