Prof. Richard Frąckowiak, światowej sławy neurobiolog, będzie gościem specjalnym uroczystości wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom programu MISTRZ FNP, która odbędzie się 28 października br. o godz. 12.00 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Prof. Frąckowiak wygłosi wykład otwarty (w jęz. angielskim) nt. Human Brain Project, pionierskiego unijnego projektu, mającego na celu zbudowanie komputerowego modelu mózgu i zrozumienie jego funkcjonowania.
Podczas wydarzenia dyplomy odbierze siedmiu wybitnych polskich uczonych reprezentujących nauki humanistyczne i społeczne, którzy wygrali tegoroczny konkurs w programie MISTRZ i zdobyli subsydia profesorskie.
Uroczystość uświetni swoją obecnością Prof. Richard Frąckowiak, wybitny neurobiolog polskiego pochodzenia. Jako pionier w dziedzinie badań nad obrazowaniem ludzkiego mózgu opracował i zastosował metody badania zależności strukturalno-funkcjonalnych mózgu u osób zdrowych i chorych. Jego wykład będzie dotyczył zakrojonego na szeroką skalę projektu Human Brain Project. Frąckowiak pełni funkcję dyrektora projektu i odpowiada za dział informatyki medycznej.
Human Brain Project to strategiczny projekt UE. Został uruchomiony w październiku 2013 r. i ma potrwać do 2023 r. Jego celem jest dokładne odtworzenie informatyczne działania ludzkiego mózgu. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską i bierze w nim udział obecnie 112 partnerów z 24 krajów w Europie i na świecie.
Współpracujący w ramach projektu neurobiolodzy ogólni i kliniczni oraz informatycy zamierzają opracować praktyczną biologiczną teorię mózgu, zaczynając od najbardziej podstawowego poziomu ? związanych z nim genów, aż do najbardziej złożonego ? procesów poznawczych, emocji, postrzegania i działania. W tym celu wykorzystają dane zebrane w ciągu dziesięcioleci i przeanalizują je za pomocą zupełnie nowych, opracowanych specjalnie na potrzeby tego zadania protokołów analiz danych. W oparciu o połączone dane kliniczne i informacje biologiczne użyją do określenia charakterystycznych oznak choroby. Neurolodzy i psychiatrzy użyją wyników przeszukiwania ogromnych ilości danych zgromadzonych w bazach europejskich szpitali i jednostek badawczych do opracowania nowych procedur diagnostycznych, umożliwiając tym samym nadejście ery medycyny precyzyjnej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości: 28.10.2015, godz. 12.00, Uniwersytet SWPS (ul. Chodakowska 19/31, Warszawa), Aula im. T. Tomaszewskiego, 2 piętro. Wstęp wolny.