Projekt laureata Fundacji na rzecz Nauki Polskiej z prestiżowym grantem EIC i wyróżnieniem w konkursie American Association for Clinical Chemistry

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Firma, współtworzona przez jednego z laureatów FNP, prof. Piotra Garsteckiego, otrzymała grant w wysokości 1,9 miliona euro, na dalsze badania nad innowacyjnym systemem BacterOMIC, który pozwoli na szybszą i tańszą diagnostykę infekcji bakteryjnych, co jest szczególnie ważne w przypadku trudnych, hospitalizowanych zakażeń. BacterOMIC znalazł się również w grupie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych w konkursie American Association for Clinical Chemistry (AACC).

AACC to największa na świecie organizacja, skupiająca specjalistów diagnostyki medycznej i wydawca Clinical Chemistry – najważniejszego periodyku naukowego dotyczącego tej dziedziny. Rozwiązania polskiego start upu Scope Fluidics, którego współzałożycielem i prezesem jest prof. Piotr Garstecki, zostały nagrodzone w konkursie Disruptive Technology Awards 2019 i zaprezentowane w strefie Innovation Zone podczas sierpniowych targów AACC w Kalifornii.

BacterOMIC to odpowiedź na jeden z największych problemów współczesnego świata, czyli spadek skuteczności antybiotyków, który sprawia, że banalne niegdyś choroby stają się powoli niemożliwe do wyleczenia – brakuje bowiem amunicji by je pokonać. To dlatego obecnie ludzie znów zaczynają zapadać na gruźlicę, coraz trudniej leczy się zakażenia ran, dróg moczowych, zapalenie płuc, sepsę, a nawet, występujące często u dzieci zapalenie ucha. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia lekooporne bakterie w ciągu najbliższych 35 lat mogą doprowadzić na świecie do śmierci nawet 300 milionów ludzi i powodować wskaźnik śmiertelności wyższy niż choroby nowotworowe.

Dlatego współcześnie dobór antybiotyku staje się dla lekarzy prawdziwym wyzwaniem. Często trzeba zbadać ich kilkadziesiąt w sytuacji, gdy liczy się każda godzina. Niestety, obecnie stosowane systemy diagnostyczne są przestarzałe i nie odpowiadają na współczesne potrzeby. Dostarczają niepełnej informacji o ograniczonej liczbie antybiotyków, co nie wystarcza lekarzowi by dobrać skuteczną, celowaną terapię.

Prof. Piotr Garstecki, prezes Scope Fluidics na targach w USA_fot. Archiwum prywatne

Do rozwiązania tych problemów może przyczynić się właśnie system BacterOMIC, nad którym w warszawskich laboratoriach od 2016 roku pracuje zespół prof. Piotra Garsteckiego. System – uznany ostatnio za jedną z najbardziej przełomowych technologii diagnostycznych z całego świata – docenili też eksperci European Innovation Council, którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.

BacterOMIC to pierwszy system diagnostyczny, który pozwoli lekarzom w ciągu zaledwie kilku, kilkunastu godzin zdobyć kompletne i dokładne dane o odporności na antybiotyki bakterii atakujących konkretnego pacjenta. Dzięki temu chory szybciej uzyska skuteczne leczenie precyzyjnie dobranym dla niego antybiotykiem.

– Rozwój systemu BacterOMIC był możliwy w dużej mierze dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, która wsparła nas kwotą prawie 3,7 miliona złotych w ramach programu TEAM-TECH, co umożliwiło w sposób skokowy rozbudowanie naszego zespołu badawczego – mówi prof. Piotr Garstecki. – Obecnie projekt się kończy, a nam udało się zrealizować początkowe założenia – miał on nas doprowadzić do fazy, w której teraz jesteśmy. Natomiast uzyskany właśnie grant EIC umożliwi wprowadzenie naszego odkrycia do produkcji, by za kilka lat mogło trafić do powszechnego użytku.

Prestiżowy grant EIC Accelerator (SME Instrument), przyznawany przez Komisję Europejską, służy wspieraniu przedsiębiorstw, głównie małych i średnich, o wysokim potencjale innowacyjnym, które chcą rozwijać i wprowadzać na rynek nowe produkty, usługi i modele biznesowe, mogące napędzać wzrost gospodarczy.

Zawsze marzyłem, by choć część tego czym zajmujemy się naukowo, znalazło zastosowanie w praktyce – mówi prof. Garstecki. – Mamy wspaniały, ambitny zespół świetnie wykształconych specjalistów, wspierają nas również eksperci zagraniczni z najbardziej doświadczonych rynków. Jeśli chodzi o BacterOMIC, testy potwierdziły możliwość analizy synergii pomiędzy wieloma parami antybiotyków w automatycznym teście – kluczową cechę wyróżniającą nasz system na tle konkurencji – podkreślił prezes Scope Fluidics.

BacterOMIC_1
BacterOMIC – innowacyjny system do diagnostyki medycznej

System BacterOMIC powstał w oparciu o wyniki badań naukowych prowadzonych przez zespół profesora Garsteckiego, którego działalność badawczą od lat wspiera Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Jest to doskonały przykład innowacyjnego rozwiązania technologicznego wywodzącego się z nauki. Cieszymy się, że jako organizacja finansująca te badania, mogliśmy przyczynić się do tego sukcesu – mówi dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

 

Końcowy etap certyfikacji i rejestracji systemu BacterOMIC zaplanowany został na połowę 2021 r.

Zobacz także:

Zdjecie na górze strony: prof. Piotr Garstecki / fot. OneHD

 

Cofnij