Przekraczać granice ? podsumowanie projektu Art+Design+Science

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Jak stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata i znaleźć odpowiedź na aktualne problemy? Łącząc naukę, projektowanie i sztukę! Taką próbę podjęli organizatorzy, eksperci i uczestnicy pierwszej edycji programu Art+Design+Science. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej była jednym z partnerów projektu.

Opieranie się na nauce, sztuce i projektowaniu jest absolutnie kluczowe. To nie tylko bardziej nowoczesne podejście. Po prostu, jeżeli chcemy przekraczać granice, to zupełna podstawa ? mówi dr Michele Armano z Europejskiej Agencji Kosmicznej, jeden z ekspertów biorących udział w projekcie.

Interdyscyplinarność to fundament programu rezydencji artystycznej Art+Design+Science 2019, który opracowało i zorganizowało polskie studio designu strategicznego Science Now. Pierwsza, pilotażowa edycja tego projektu trwała 8 tygodni i stworzyła platformę dla rozwoju i współpracy 24 młodych twórców oraz 16 uznanych, polskich i zagranicznych mentorów i ekspertów naukowych. W projekt zaangażowało się również ponad 15 instytucji i organizacji naukowych, kulturalnych i kreatywnych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od początku swojej działalności wspierała i wspiera innowacyjne przedsięwzięcia. Dlatego również włączyliśmy się w ten projekt. Wierzymy, że przełomowe idee, odkrycia, czy rozwiązania powstają na styku różnych dziedzin, a u ich podłoża leży ludzka kreatywność i ciekawość. To wartości, które stanowią o sile ludzkości i powinny być kultywowane ? stwierdza dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Przedmiotem programu Art+Design+Science były cztery zagadnienia, które pobudzają do myślenia o współczesnych wyzwaniach: alert klimatyczny, statek kosmiczny Ziemia, sztuczna inteligencja oraz miasta dźwięków. Uczestnicy programu zostali podzieleni na cztery interdyscyplinarne grupy, zrzeszające naukowców, inżynierów, projektantów, muzyków, architektów, programistów, artystów. Połączyli oni swoją różnorodną wiedzę, doświadczenie i kompetencje, aby opracować nowe koncepcje w zdefiniowanych obszarach. W poszukiwaniach wspierali ich mentorzy i naukowi eksperci, w tym ? związani z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej ? geograf i polarnik dr hab. Matt Strzelecki, astronom prof. Maciej Konacki, ekspertka w zakresie sztucznej inteligencji prof. Aleksandra Przegalińska i architekt Adam Białobrzeski. Wygłosili oni inspirujące prezentacje podczas inauguracji programu, która odbyła się w siedzibie FNP.

Dla mnie największą wartością Art+Design+Science jest możliwość obcowania z procesem przełamywania barier i uczenie otwartości. Byłoby świetnie, gdyby takie doświadczenia mogły być udziałem jak najszerszego grona odbiorców. Obserwacja interdyscyplinarnych interakcji, rodzących się podczas trwania programu, rozbudziła moją ciekawość. Wyniesione doświadczenie zainspirowało mnie do zainicjowania projektu, który zrealizowałem wspólnie ze specjalistami spoza mojego dotychczasowego obszaru współpracy ? mówi Adam Białobrzeski z pracowni FAAB, który pełnił rolę mentora dla grupy zajmującej się tematem miasta dźwięków.

Zależało nam, aby zapewnić uczestnikom przestrzeń do pracy nad śmiałymi i niekonwencjonalnymi pomysłami. Stworzyliśmy do tego bezpieczne otoczenie, zaprosiliśmy świetnych mentorów i daliśmy wolność przy poszukiwaniach i eksperymentowaniu ? dodają Łukasz Alwast i Jan Pomierny, współtwórcy programu ze studia Science Now.

Cała rezydencja była to dla mnie czasem inspirujących rozmów, dyskusji, pracy, kreowania, sporów, szukania rozwiązań, poznawania i uczenia się. Z natury nie odmawiam pojawiającym się na mojej drodze szansom zdobycia nowych doświadczeń, rozwoju, uczenia się i poznawania nowych ludzi, a udział w projekcie Art+Design+Science był połączeniem tego wszystkiego. Praca w interdyscyplinarnym zespole przy wsparciu mentorów z najlepszych światowych ośrodków często owocowała bardzo nieszablonowymi pomysłami! Podczas procesu stworzyliśmy z zespołem projekt Gallivanter, nawiązujący do połączenia człowieka z naturą i kosmosem, z którego jestem dumna i z którym się utożsamiam ? mówi Maria Baczewska, jedna z uczestniczek programu.

Rezultaty prac w formie ?kreatywnych prototypów? są dostępne pod adresami:

Poziom złożoności problemów, którym musimy sprostać wymaga wielu kompetencji. Myślę, że jeśli naprawdę chcemy pogłębić nasze rozumienie świata, to przyszłością jest integracja nauki, inżynierii i wielu innych dziedzin. Połączenie tych różnych perspektyw będzie dla nas bardzo pomocne ? stwierdza dr Michele Armano z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ważne jest, aby pamiętać, że pracując w różnych obszarach, trzeba poznawać również inne perspektywy, a przez to nieustannie tworzyć nowe wartości, które czynią nas zasadniczo lepszymi ludźmi ? podsumowuje prof. Mark McCaughrean z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Poza FNP, partnerami i patronami merytorycznymi projektu były wiodące instytucje polskie i zagraniczne m.in.: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP), Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), Koalicja na rzecz Polskich Innowacji (KPI), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Europejska Agencja Kosmiczna oraz Copenhagen Institute of Interaction Design.

Organizatorem projektu było Science Now ? studio specjalizujące się w projektowaniu strategicznym, komunikacji naukowej oraz rozwoju nowych przedsięwzięć biznesowych na styku nauki, edukacji, sztuki i rozrywki.

Projekt pilotażowej edycji programu dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rozwój sektorów kreatywnych. 

Obejrzyj:

Cofnij