Przełomowa publikacja naukowców z UW – laureatów FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+
Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem  prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA. Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma ?Nucleic Acids Research?. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego opisali nową metodę wydajnego wytwarzania informacyjnych RNA (mRNA), które różnią się rodzajem pierwszego transkrybowanego nukleotydu. W otrzymywanych dotychczas informacyjnych RNA, najpowszechniej stosowaną metodą, pierwszym transkrybowanym nukleotydem jest guanozyna. Zastąpienie guanozyny innym nukleotydem zwiększa, nawet sześćdziesięciokrotnie, poziom biosyntezy białka w komórkach dendrytycznych, czyli komórkach kluczowych dla działania tzw. szczepionek przeciwnowotworowych.

Publikacja badaczy Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała od recenzentów czasopisma ?Nucleic Acids Research? status ?Breakthrough Paper? ? artykułu przełomowego dla rozwoju nauki. Badania otwierają nowe możliwości w projektowaniu informacyjnych RNA, charakteryzujących się właściwościami biologicznymi znacznie lepszymi niż wszystko, co dotychczas zostało opracowane w tej dziedzinie.

? Terapeutyczne mRNA to jeden z najintensywniej rozwijających się obszarów badawczych na polu walki z chorobami nowotworowymi, wirusowymi i rzadkimi chorobami genetycznymi. Jednym z głównych wyzwań w tej dziedzinie jest zminimalizowanie ilości mRNA, uzyskując jednocześnie wystarczający efekt terapeutyczny. Nasze badania pokazują nowy kierunek w projektowaniu terapeutycznego mRNA. Kolejne technologie ulepszające właściwości mRNA, w oparciu o opublikowane wyniki, są już rozwijane w naszym Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii i na Wydziale Fizyki oraz poprzez spółkę spin-off UW ExploRNA Therapeutics, utworzoną wspólnie z badaczami z WUM ? wyjaśnia prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW.

?Nucleic Acids Research? to czasopismo naukowe, którego celem jest popularyzacja najwyższej jakości badań, których rezultaty oceniane są przez grono naukowców-recenzentów w zakresie biologii molekularnej i komórkowej. Status ?Breakthrough Paper? otrzymują publikacje opisujące badania, które rozwiązują istniejący od dawna problem lub wskazują nowe możliwości i kierunki rozwoju nauki.

Tekst publikacji naukowców UW dostępny jest na stronie czasopisma ?Nucleic Acids Research?.

Źródło informacji: Uniwersytet Warszawski (www.uw.edu.pl)

W gronie autorów publikacji są laureaci programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: prof. Jacek Jemielity, realizujący badania w ramach grantu z programu TEAM FNP, dr hab. Joanna Kowalska (dwukrotna laureatka programu START), prof. Dominika Nowis (laureatka programu START) i Marcin Warmiński (laureat programu START).

Przeczytaj także:

? o badaniach prof. Jacka Jemielitego prowadzonych w ramach grantu TEAM (konkurs 2/2016)

Zdjęcie: prof. Jacek Jemielity (fot. OneHD/Archiwum FNP).

Cofnij