Przełomowe odkrycie w terapii chorych na SM

Dodano: :: Kategorie: Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Prof. dr hab. med. Krzysztof Selmaj (Akademia Medyczna w Łodzi) w 1994 roku otrzymał  Nagrodę FNP, za badania dotyczące nowych mechanizmów immunologicznych w autoimmunologicznych chorobach układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem stwardnienia rozsianego. Prof. Selmaj dokonał właśnie przełomowego odkrycia i stworzył ?inteligentną broń? w walce ze stwardnieniem rozsianym, o czym poinformował serwis PAP ?Nauka w Polsce?

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali eksperymentalną terapię w formie  plasterków dla chorych na stwardnienie rozsiane. Grupie 20 pacjentów przez rok aplikowano na skórę ramienia plasterki zawierające mieszaninę trzech peptydów mieliny (substancji tworzącej osłonkę na włóknach nerwowych; można ją porównać  np. do  izolatora na kablach). Dzięki melinie sygnały nerwowe są przesyłane znacznie szybciej do różnych części mózgu.

?Uzyskane przez nas wyniki są bardzo korzystne: aktywność rzutowa choroby u pacjentów leczonych plasterkami z peptydami zmniejszyła się o 70 proc. i w podobnym zakresie zmniejszyła się liczba ognisk zapalnych w mózgu ocenianych w badaniu rezonansem magnetycznym (MRI)? ? poinformował PAP prof. Selmaj. Terapia hamowała też postęp niepełnosprawności.  Zdaniem prof. Selmaja niezmiernie istotne jest, że opracowana przez niego terapia przezskórna (transdermalna) jest absolutnie bezpieczna – w przeciwieństwie do innych nowych leków na SM.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Źródło: Serwis PAP ?Nauka w Polsce?