Relacja filmowa z uroczystości wręczenia stypendium im. Leszka Kołakowskiego

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia nagrania z internetowej uroczystości wręczenia trzeciego Honorowego Stypendium im. Leszka Kołakowskiego przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 2016 roku. Tegoroczną laureatką konkursu została dr Julia Borcherding z Uniwersytetu  w Cambridge.

Uroczystość wręczenia stypendium, z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, odbyła się 11 marca br. w formule online, na platformie Zoom. ?Bardzo dziękuję wszystkim za obecność, za miłe słowa i oczywiście za przyznanie mi tego stypendium. To naprawdę wielki zaszczyt i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby spełnić powiązane z nim oczekiwanie wyjątkowości. Jest mi oczywiście niezmiernie przykro, że nie było mi dane przyjechać do Polski, żeby spotkać się z wami wszystkimi osobiście, ale ufam, że w odpowiednim czasie takie spotkanie również się odbędzie. W międzyczasie będę się cieszyć z tego, że na Zoomie jest dziś tak wielu wspaniałych ludzi z całego świata, a także wielu tych, bez których przyjaźni i wsparcia z pewnością nie otrzymałabym tego stypendium. Za to również bardzo dziękuję?  powiedziała dr Borcherding, która w trakcie spotkania wygłosiła również wykład pt. ?Fancies and Illusions: Two Women Philosophers on the Liberating Power of the Imagination? przybliżający sylwetki i dokonania dwóch wybitnych filozofek ? Margaret Cavendish i Émilie du Châtelet.

Stypendium wręczył laureatce wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Włodzimierz Bolecki, z kolei Justyna Motrenko, kierowniczka zespołu ds. nagród i stypendiów w FNP, podsumowała przebieg trzeciego konkursu o Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego.

Laudację wygłosiła prof. Catherine Wilson z City University of New York, członkini międzynarodowej kapituły konkursu. ?Dorobek publikacyjny dr Julii Borcherding jest imponujący. Zignorowała typową radę, żeby zamienić pracę doktorską w monografię i przez dziesięciolecia prezentować się jako wiodąca światowa specjalistka w danym temacie i tylko w tym danym temacie. Zamiast tego, podążyła za swoimi zainteresowaniami, nie rezygnując z głębi. (…) Tym, co szczególnie zdobyło uznanie kapituły konkursu, jest jej zakres odniesień, zniuansowana akademicka prezentacja w esejach oraz zdolność do wydobycia istoty dyskusji. Niepodważalne jest znaczenie jej ? wciąż bardzo świeżego ? tematu badawczego z zakresu historiografii nowożytnej, czyli miłości we wczesnej filozofii nowożytnej. (…) Całe jury jest przekonane, że dr Borcherding dalej będzie wnosić wspaniały wkład w swoją dziedzinę badań i życzy jej na tej drodze wszystkiego, co najlepsze? ? powiedziała w trakcie swojego przemówienia prof. Wilson.

Podczas uroczystości gratulacje dla dr Borcherding przekazał także prof. Jakub Kloc-Konkołowicz, prodziekan Wydziału Filozofii UW ds. nauki i współpracy z zagranicą, który przybliżył uczestnikom wydarzenia sylwetkę prof. Leszka Kołakowskiego. Spotkanie prowadził dr Bartosz Działoszyński ? historyk filozofii i historyk idei w zakresie filozofii nowożytnej z Wydziału Filozofii UW.

Link do nagrania na YouTube: uroczystość wręczenia trzeciego Honorowego Stypendium im. Leszka Kołakowskiego dr Julii Borcherding (cała uroczystość jest dostępna wyłącznie w jęz. angielskim).

Dr Julia Borcherding specjalizuje się w filozofii nowożytnej. Interesują ją zwłaszcza zagadnienia dotyczące etyki, epistemologii i metafizyki oraz ich wzajemne powiązania. Na arenie międzynarodowej jest postrzegana jako liderka w poszukiwaniu nowych podejść do filozofii nowożytnej. Mimo że jest dopiero na początkowym etapie kariery naukowej, ma bogaty dorobek publikacyjny i jest już uważana za czołową interpretatorkę filozofii Leibniza, jednego z najsłynniejszych nowożytnych filozofów. Ponadto angażuje się w badania nad autorami, którzy do niedawna pozostawieni byli na marginesie historii filozofii tego okresu ? zwłaszcza, choć nie wyłącznie, filozofkami, takimi jak Anne Conway i Margaret Cavendish.

Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego jest przyznawane od 2016 r. w cyklu dwuletnim. Pierwszym laureatem w 2016 r. został dr Dmitri Levitin z Uniwersytetu Oksfordzkiego, w kolejnym konkursie (2018) nagrodzono dr Caterinę Tarlazzi (ówcześnie z Uniwersytetu Genewskiego). Konkurs o stypendium jest prowadzony w trybie nominacji ? kandydatów do konkursu zgłaszają zaproszeni imiennie uczeni z całego świata. Roczne stypendium może być przyznane zarówno uczonemu lub uczonej z Polski, jak i z zagranicy. Wyboru laureata dokonuje kapituła, w skład której wchodzą filozofowie i historycy idei o międzynarodowym autorytecie: dr Dmitri Levitin z Uniwersytetu Oksfordzkiego, prof. Steven Nadler z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, prof. Dominik Perler z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Caterina Tarlazzi z Uniwersytetu Ca?Foscari w Wenecji oraz prof. Catherine Wilson z City University of New York. Wysokość stypendium wynosi 100 000 zł. Finansowanie pochodzi w połowie ze środków ustanowionego w tym celu Funduszu im. prof. Leszka Kołakowskiego i w połowie ze środków własnych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Więcej informacji o dr Julii Borcherding.

Więcej informacji o Honorowym Stypendium im. Leszka Kołakowskiego.

 

Cofnij