
26 kwietnia, o godz. 18.00, w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się dwudzieste trzecie spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP pod hasłem „Emocje, klisze i prześwietlenia. Dynamika polskiej pamięci po 1989 roku”.
Pretekstem do spotkania była książka autorstwa pani dr Justyny Tabaszewskiej pt. Pamięć afektywna. Dynamika polskiej pamięci po 1989 roku, wydana w serii Monografie FNP w 2022 roku.
Autorka książki zajmuje się literaturą i kulturoznawstwem, a także studiami nad pamięcią i pracuje od dłuższego czasu nad projektem dotyczącym afektywności polskiej literatury. Dr Justyna Tabaszewska jest obecnie adiunktką w Instytucie Badań Literackich PAN.
Spotkanie w Fundacji prowadziła pani dr Magdalena Budziszewska, psycholożka, adiunktka na Wydziale Psychologii UW (Zakład Psychologii Wychowania). Naukowo zajmuje się analizą narracji, metodami jakościowymi w psychologii, emocjami, tożsamością i rozwojem w biegu życia. Prowadziła badania m.in. z zakresu psychologii rodzin, tożsamości społecznej, psychologii szkolnej i edukacji ekologicznej.
Zaproszenie do dyskusji przyjął także pan dr hab. Michał Łuczewski, socjolog, metodolog, psycholog, menadżer kultury, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się tematyką narodu, pamięci, ruchów społecznych, wartości oraz związków teologii i nauk społecznych. W 2012 roku wydał książkę w serii Monografie FNP pt. Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej.
Trzecim gościem był pan prof. Przemysław Czapliński, historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki. Współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM, Poznań), dyrektor Centrum Humanistyki Otwartej przy UAM, członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk. Przedmiot badań pana profesora to literatura i problemy późnej nowoczesności.
Rozmowa przebiegała wokół różnorodnego i często bardzo osobistego postrzegania tego, jak funkcjonuje polska pamięć po roku 1989 i na ile literatura oraz inne media pamięci mogą służyć jako przestrzeń wyrażania, negocjowania i wreszcie zmiany poszczególnych trybów pamiętania. Podczas dyskusji poruszone zostały różne wymiary badań nad pamięcią i afektami oraz ich wpływ na kształtowanie pamięci zbiorowej.
Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu Wielogłos o Monografiach FNP, które odbędzie 27 września i dotyczyć będzie wybranych wątków z wydanej na początku 2023 roku książki pana dr Kacpra Kutrzeby pt. „Kalekująca” nowoczesność a literatura. Dialektyczne przygody u zarania polskiej modernizacji.
Fot. Karolina Siemion-Bielska