Robot, który leczy

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Michał Mikulski, doktorant na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, laureat Fundacji w ramach programu VENTURES, skonstruował wraz z zespołem nowatorskie urządzenie – robota do wspomagania rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi.

 
Droga młodego inżyniera z Gliwic do skonstruowania pionierskiego urządzenia, rozpoczęła od pracy magisterskiej, w ramach której Michał Mikulski skonstruował egzoszkielet ramienia (egzoszkielety to konstrukcje mocowane na zewnątrz ciała, wzmacniające siłę mięśni użytkownika, wykorzystywane przede wszystkim w leczeniu osób niepełnosprawnych). Prototyp wykonany przez młodego naukowca został szeroko doceniony: m.in. wyróżnieniem w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ?Polski Produkt Przyszłości?, złotym medalem targów wynalazków BrusselsInnova, a także brązowym medalem  moskiewskiego salonu wynalazków. W 2011 roku FNP przyznała mu w ramach programu VENTURES ponad 170 tys. zł na opracowanie drugiego egzoszkieletu, tym razem kończyn dolnych.

Na podstawie egzoszkieletu, a także w wyniku analizy rynku, która wykazała, że nie jest on jeszcze produktem gotowym do komercjalizacji, Michał Mikulski wraz ze swoim  nowopowstałym zespołem opracował EgzoEMG – robota do wspomagania rehabilitacji pacjentów ortopedycznych i neurologicznych, np. po urazach czy też pacjentów dotkniętych stwardnieniem rozsianym. Robot umożliwia rehabilitację większej liczby pacjentów –  rehabilitant może z pomocą robota pracować z czterema osobami na raz.  

Polski wynalazek wyróżniono w konkursie ?Do IT with Poland”, konkursie organizowanym przez Google for Enterpreneurs dla start-upów i dzięki temu mógł on zostać zaprezentowany na Techweek w Chicago, największym wydarzeniu technologicznym na środkowym zachodzie USA. Następnie twórcy robota EgzoEMG zostali zaproszeni do Doliny Krzemowej na 2-tygodniowy program rozwoju.

Egzoszkielety produkują obecnie zaledwie cztery firmy na świecie: dwie amerykańskie, izraelska i japońska. Tylko jedna ? japońska, od roku sprzedaje swój wynalazek na wolnym rynku. Pozostałe zaopatrują placówki medyczne lub wojsko. Michał Mikulski założył firmę EzgoTech i przyjmuje już pierwsze zamówienia. Od wiosny 2014 r. EgzoEMG ma być dostępny w sprzedaży, najpierw tylko w Polsce, potem również w Europie. Jeśli polski projekt uda się doprowadzić do końca i skomercjalizować, będzie to osiągnięcie na skalę światową.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

 

Na podstawie: http://wyborcza.pl 

Cofnij