Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła dzisiaj konkurs w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB), w którym naukowcy mogą ubiegać się o środki w łącznej wysokości aż 140 mln zł na stworzenie nowej jednostki naukowej, prowadzącej przełomowe w skali światowej badania naukowe. Finansowanie mogą zdobyć projekty realizowane w całej Polsce, ale z wyłączeniem województwa mazowieckiego. Termin składania pierwszej części wniosku upływa 23 października.
Na uruchomienie nowego centrum naukowego można otrzymać ok. 35 mln zł. Warunkiem zdobycia takiego finansowania jest pomysł na oryginalny, innowacyjny program badawczy, a także zaangażowanie silnego partnera zagranicznego i partnerów gospodarczych. Otrzymane finansowanie można przeznaczyć na badania prowadzone przez kilka grup badawczych. Termin składania wniosków w bieżącym konkursie upływa 23 października br. Finansowanie mogą zdobyć projekty realizowane w całej Polsce, ale z wyłączeniem województwa mazowieckiego.
W dużych ośrodkach akademickich w całym kraju tkwi ogromny potencjał ? są świetnie wyposażone laboratoria i bardzo utalentowani ludzie. Chcemy przyczynić się do ?uwolnienia? tego potencjału ? mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Do konkursu w programie MAB mogą się zgłosić wybitni naukowcy, niezależnie od narodowości. Muszą oni zaproponować zarówno temat badań, jak i przedstawić pomysł na organizację całej jednostki i wizję jej przyszłości. W konkursie zagraniczni recenzenci i eksperci oceniają oryginalność i innowacyjność przedstawionego programu badawczego.
Do końca 2020 r. Fundacja zamierza przeznaczyć znaczne środki na rozwój co najmniej 10 jednostek realizujących MAB w naszym kraju, w których zatrudnienie znajdzie w sumie nawet 500 młodych i doświadczonych badaczy z Polski i z zagranicy.
Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie w Polsce warunków do uprawiania nauki na światowym poziomie ? mówi prof. Maciej Żylicz. Bardzo nam zależy, aby w dłuższej perspektywie program MAB krzewił kulturę jakości i przyczynił się do wzrostu pozycji polskiej nauki na świecie.
Program MAB jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od końca 2015 r. ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Do tej pory finansowanie w programie MAB zdobyły trzy projekty: Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop) kierowane przez prof. Tomasz Dietla i prof. Tomasza Wojtowicza i działające we współpracy z Instytutem Fizyki PAN w Warszawie; ośrodek Remedy, który powstał w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i jest kierowany przez prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Magdę Konarską oraz Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi, które zostało uruchomione na Uniwersytecie Gdańskim przez dwóch naukowców z zagranicy: prof. Theodora Huppa i prof. Robina Fahraeusa.
Kolejne konkursy zostaną uruchomione w drugiej połowie 2017 r. i w 2018 r.
Kontakt prasowy:
Dominika Wojtysiak-Łańska, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, tel. 22 845 95 41; 698 931 944; email: wojtysiak@fnp.org.pl
Materiały dla mediów (do nieodpłatnego wykorzystania):
Prof. Agnieszka Chacińska i prof. Magda Konarska_fot.OneHD_jpg
Prof. Robin Fahraeus i prof. Theodore Hupp_fot.OneHD_jpg
Animacja o programie MAB > Link
Film o programie MAB > Link
Film o Międzynarodowym Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi > Link