Ruszyła ACADEMICA

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

W czwartek, 18 grudnia 2014 r. prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z dr. Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej zainaugurowali projekt ACADEMICA ? innowacyjny system elektronicznych wypożyczeń, umożliwiający bezpłatny dostęp do setek tysięcy publikacji naukowych z każdej biblioteki w Polsce. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej była pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia.

System ACADEMICA odchodzi od tradycyjnej formy wypożyczalni międzybibliotecznej, zastępując ją wypożyczalnią w formie cyfrowej. Opiera się na sieci komputerowych terminali w bibliotekach naukowych i publicznych w całej Polsce. Użytkownik za pomocą terminala ma dostęp do monografii, podręczników, skryptów oraz całych numerów czasopism naukowych – wydań archiwalnych, a także tych najbardziej aktualnych.

Żyjemy w czasach, w których rozwój technologii cyfrowych sprawia, że biblioteki przenoszą się „w chmury”. Daje to ogromne możliwości i pozwala na nowe formy realizacji idei wolnego dostępu do dóbr kultury. Cyfrowa wypożyczalnia ACADEMICA jest tego najlepszym przykładem. Mam nadzieję, że jej rozwój nie będzie hamowany przez nienadążające za zmianami technologicznymi regulacje prawne – powiedział prof. Włodzimierz Bolecki wiceprezes Fundacji. replica rolex yacht master

Otwarcie zasobów Biblioteki Narodowej to bez wątpienia rewolucyjny krok w kierunku wyrównywania szans edukacyjnych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń użytkownicy bibliotek w całym kraju otrzymują dostęp do wszystkich dziedzin wiedzy.

Nowa technologia pozwala na rozwiązania, w których student z niewielkiego miasta oddalonego nawet kilkaset kilometrów od Warszawy będzie miał dostęp do najnowszych publikacji i przez to ? najnowszych trendów w danej dziedzinie nauki. ACADEMICA urzeczywistnia jego marzenia ? powiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Przejdź na stronę systemu ACADEMICA

 

Cofnij