Science Europe opublikowało rekomendacje dotyczące procesów oceny badań

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Science Europe, stowarzyszenie skupiające europejskie organizacje finansujące lub prowadzące badania naukowe, opublikowało zestaw zaleceń dotyczących procesów oceny badań dla swoich członków oraz innych organizacji badawczych. Zostały one opracowane na podstawie szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego w 2019 roku we współpracy z Technopolis Group z Wiednia oraz kompleksowego procesu konsultacji, w których uczestniczyła również Fundacja na rzecz Nauki Polskiej będąca członkiem Science Europe od 2017 roku.

Zalecenie opracowane przez Science Europe mają pomóc organizacjom badawczym w weryfikacji, a także w poprawie skuteczności i wydajności procesu oceny postępów w karierze naukowej i przydziału środków finansowych na prowadzenie badań naukowych. Zalecenia te promują również dzielenie się wiedzą, tak aby organizacje mogły uczyć się od siebie nawzajem, co wzbogaci i wzmocni zarówno krajowe, jak i międzynarodowe systemy badawcze.

Organizacje badawcze stoją przed wieloma wspólnymi wyzwaniami. Potrzeba więc wymiernych i skoordynowanych wysiłków, by mieć pewność, że system oceny badań nadal będzie dobrze funkcjonował w przyszłości i będzie nadążał za szybko zmieniającym się środowiskiem badawczym ? możemy przeczytać na stronie internetowej Science Europe.

Rekomendacje Science Europe stanowią uzupełnienie innych ważnych inicjatyw, takich jak San Francisco Declaration on Research Assessment i Leiden Manifesto for Research Metrics. Działania te wspierają również główne priorytety Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

Stowarzyszenie Science Europe powstało w 2011 roku w celu zwiększania możliwości współpracy między krajowymi publicznymi organizacjami badawczymi, reprezentowania potrzeb europejskiego środowiska naukowego oraz przyczyniania się do stałego rozwoju polityki badawczej w Europie. Do stowarzyszenia należy obecnie ponad 36 instytucji z 27 krajów europejskich. Wszystkie organizacje członkowskie łączy wspólna misja finansowania lub prowadzenia badań charakteryzujących się doskonałością naukową. Członkami Science Europe są m.in.: Agence Nationale de la Recherche z Francji, Deutsche Forschungsgemeinschaft i Max-Planck Gesellschaft z Niemiec, Consejo Superior de de Investigaciones Científicas z Hiszpanii, Norges Forskningsr?d z Norwegii czy Schweizerischer Nationalfonds ze Szwajcarii.

 

Cofnij