Siódme spotkanie z cyklu Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

13 lutego, o godz. 18.00, w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się siódme spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP.

Pretekstem do spotkania była wydana w serii MONOGRAFIE FNP książka autorstwa dr Katarzyny Kalinowskiej pt. Praktyki flirtu i podrywu. Studium z mikrosocjologii emocji.

Spotkanie prowadziła pani dr Julita Czernecka, socjolożka i dziennikarka, natomiast zaproszenie do dyskusji – oprócz autorki – przyjęła pani dr hab. Mariola Bieńko, wykładowczyni w Katedrze Studiów Rodziny i Patologii Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz prof. dr hab. Tomasz Szlendak, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, były stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Termin spotkania (wigilia Walentynek!) sprzyjający tematyce szeroko pojętej miłości oraz tytuł książki sprawiły, że sala Fundacji pękała w szwach, a pytaniom nie było końca. Książka pani dr Kalinowskiej jest rezultatem wieloletnich badań terenowych prowadzonych w sanatoriach, w środowisku kuracjuszy oraz podczas imprez klubowych, zarówno wśród osób młodych jak i seniorów. Książka nie jest – jak podkreślała autorka na spotkaniu – przewodnikiem czy tym bardziej poradnikiem sugerującym najbardziej „skuteczne” praktyki flirtu czy podrywu. Natomiast zaproszeni dyskutanci byli zgodni co do tego, że jest ona jedną z pierwszych publikacji z dziedziny socjologii emocji, która obszernie omawia praktyki badawcze składające się na projekt metodologii wrażliwej na afekt, czyli badania emocji na gruncie socjologii humanistycznej.

od lewej: dr Julita Czernecka, dr hab. Mariola Bieńko, prof. dr hab. Tomasz Szlendak oraz dr Katarzyna Kalinowska
od lewej: dr Julita Czernecka, dr hab. Mariola Bieńko, prof. dr hab. Tomasz Szlendak oraz dr Katarzyna Kalinowska

Dyskusja toczyła się wokół zagadnień związanych z intymnością i seksualnością Polaków i Polek, zmianami obyczajów, uwarunkowaniami społecznymi tego, co nazywamy flirtem czy podrywem, a co często jest wynikiem podświadomych, pozadyskursywnych intencji ciała. Autorka opiera się o indywidualne narracje o flirtach, ale sięga też do szerokiej analizy kontekstu interakcji intymno-towarzyskich. Okazuje się, że kulturowo zaaranżowane sytuacje zabaw intymno-towarzyskich pozornie tylko podlegają konwencjom społecznym i archetypicznym wyobrażeniom dotyczącym „idealnej” kobiety czy mężczyzny. Sytuacje flirtu powodowane są bardzo często pozaświadomymi i nie deklarowanymi otwarcie przekonaniami i zamiarami.

Zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnym spotkaniu z cyklu Wielogłos o Monografiach FNP, które odbędzie się w czerwcu 2019 r.

  • Więcej informacji o książce na stronie serii MONOGRAFIE FNP: tutaj
  • Relacja ze spotkania: tutaj

Autorką zdjęć jest Karolina Siemion

Cofnij